Cases

Cases found 260

Pengim në punën e gazetares Behare Bajraktari, Prishtinë, 01.12.2023

Asociacioni i Gazetarëve të Kosovës, e ka pranuar me shqetësim denoncimin që gazetarja e Radio Kosovës, Behare Bajraktari, ka bërë në një njoftim për organizatën rreth situatës së saj të punës në radion publike. Bajraktari ka shkruar se asaj këtë javë i janë larguar sendet personale dhe të punës nga zyra ku ka punuar, pak kohë pas ndërprerjes së emisionit në Radio Kosova. Menaxhmenti i Radios, ka pohuar se gazetarja është njoftuar me kohë për rilokimin, dhe se emisioni ka…

Read More

Threats towards journalists Ardiana Thaçi Mehmeti and Erjona Gjikolli, Prishtinë, 30.11.2023

The authors of the investigative show KIKS Kosova, Ardiana Thaçi Mehmeti and Erjona Gjikolli, have received death threats towards them and their family members, after an investigation in relation to the singer Eroll Murati, who according to this investigation is involved in fraud with Slovenian passports, as well as reselling of cars he had rented. In an email addressed to the Association of Journalists of Kosovo, the journalists indicate that they have received death…

Read More

Obstructing the work of the camera operator Bujar Sylejmani, Prishtinë, 29.11.2023

New footage and photographs show unprecedented brutality faced by journalists, photographers, and other media workers during today's protest organised by the Social Democratic Party - PSD. In one of the videos, it can be seen how the camera operator of Voice of America, Bujar Sylejmani, is forcefully pushed while doing his job. Regarding this unprecedented violence against media workers, the Association of Journalists of Kosovo calls on the Kosovo Police Inspectorate to…

Read More

Obstructing the work of journalists, Prishtinë, 29.11.2023

The Association of Journalists of Kosovo is extremely concerned about the events that occurred during today's protest by the Social Democratic Party of Kosovo (PSD) against Ekaterina Trendafilova - President of the Specialist Chambers and Specialist Prosecutor's Office, where pepper spray and tear gas were used against journalists. During the protest, journalists were obstructed by the Kosovo Police, who used pepper spray and tear gas against them. As a consequence of these…

Read More

Kërcënim me vrasje ndaj gazetarëve të Plus TV, Fatos Hetemi dhe Irfan Maliqi, Viti, 11.11.2023

Janë kërcënuar me vrasje gazetarët e medias lokale nga Vitia, Plus TV, Fatos Hetemi dhe Irfan Maliqi. Redaksia e Plus TV, e ka njoftuar Asociacionin e Gazetarëve të Kosovës se mesazhet kërcënuese me vrasje i kanë pranuar nga një llogari në rrjetin social Facebook, pas shkrimeve të fundit të kësaj medie lidhur me dy xhamitë në Komunën e Vitisë. “Mesazhet kërcënuese me vrasje janë në drejtim drejtorit Fatos Hetemi dhe gazetarit Irfan Maliqi nga PlusTV...Këto kërcënime…

Read More

Sulm ndaj ekipit të Insajderit, Vushtrri, 10.11.2023

Një ekip i portalit “Insajderi” është sulmuar të premten, në Vushtrri nga një imam lokal, e ka njoftuar AGK-në ky portal. Gazetarja, Dijellza Preniqi dhe kameramani Albert Bislimi, janë sulmuar në xhaminë “Sheikh Zayed” nga hoxhë Bedri Halili, pasi kishin shkuar të bisedojnë me të për disa deklarata të publikuara online ku dëgjohet të ketë fyer gratë, duke thënë se nuk duhet të organizohen “dasma për k*rva”. Sipas deklaratës së gazetares Preniqi me ta kuptuar pyetjen, imami…

Read More

Death threats against journalist, Herolind Ademi, Prishtinë, 08.11.2023

Redaksia e emisionit KIKS Kosova në Klan Kosova, e ka njoftuar AGK-në, për kërcënimin që i është bërë gazetarit, Herolind Ademi, për shkak të hulumtimit që është duke realizuar për piraterinë e IPTV. Qytetari B.B, i ka dërguar disa mesazhe telefonike, Ademit duke e kërcënuar me jetë për shkak të përgatitjes së raportit, ku ai është një nga subjektet. Një pjesë e mesazhit shqetësues është: "Haver, vec mbyllunse sakt ta kam adresen pot tregoj veq mbyllun dhe kos dil. Vec pot…

Read More

Threats against journalist Agim Ademi, Shtime, 20.10.2023

Gazetari i Grupit Koha, Agim Ademi e ka njoftuar Asociacionin e Gazetarëve të Kosovës se ka marrë një kërcënim nga një person, S.B në Shtime. Sipas Ademit, ngjarja ka ndodhur në Godanc derisa po përurohej fillimi i punimeve për ndërtimin e çerdhes publike, dhe se ky person i ka thënë se “nuk guxon më asnjëherë të shkruash asgjë për kryetarin dhe ekzekutivin në Shtime dhe për njerëzit që funksionojnë rreth tij”. AGK-ja, e dënon këtë kërcënim ndaj gazetarit Ademi dhe e…

Read More

Sexist language toward journalist Qëndresa Krelani, Prishtinë, 03.10.2023

The Board of the Association of Journalists of Kosovo considers the comments made by football coach Ismet Munishi to sports reporter Qendresa Krelani on an aired program as unprofessional, insulting, and sexist. Such language should not be tolerated since it has no place in public discourse. Given that Krelani is one of the very few women in sports journalism, Munishi's language helps to discourage other women from choosing to report from this field of journalism.

Read More

Unacceptable language against media, Prishtinë, 18.09.2023

Besnik Bislimi, the Kosovo Deputy Prime Minister in charge of negotiations with Serbia, has once again attacked Kosovo's media, claiming rapidly that they are "financed by Serbia." Asked about the harms he had previously stated in an interview with the Serbian newspaper "Danas" during a press conference with Prime Minister Kurti, Bislmi made unacceptable accusations. During the conference, Bislimi stated that "the word 'concession' has been intentionally used by Kosovo media…

Read More

Physical attack against journalist Ulpiana Emra, Suharekë, 17.09.2023

Association of Journalists of Kosovo is deeply concerned about the news of an attack on journalist Ulpiana Emra from ArtMotion during the Super Cup final basketball match between Trepça and Peja. Emra was attacked by fans while reporting on the final of the basketball Super Cup between Trepca and Peja. It has been reported that the journalist was assaulted by fans in the stands, who threw bottles at her, resulting in injuries to her body. The AJK firmly condemns this assault…

Read More

Qasje diskriminuese ndaj gazetareve Ilire Zajmi, Flora Masurica Durmishi, Prishtinë, 09.09.2023

Bordi i Asociacionit të Gazetarëve të Kosovës është vënë në dijeni me detajet e konkurseve të kohëve të fundit në Transmetuesin Publik, RTK për pozitat menaxheriale. AGK-ja, shprehet e zhgënjyer me diskriminimin gjinor që rezulton të jetë praktikuar ndaj gazetareve shumëvjeçare, Ilire Zajmi e Flora Masurica Durmishi dhe juristes, Mihrije Beiqi, të cilat nuk janë zgjedhur në pozitat përkatëse përkundër faktit që kanë dalë më të poentuarat në konkurset e hapura. AGK-ja…

Read More

Kërcënim ndaj RTV Besa, Prizren, 05.09.2023

Stafi i RTV Besa në Komunën e Prizrenit është kanosur e kërcënuar gjatë ditës së djeshme nga ish kryetari i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës në këtë komunë, Lulzim Kabashi. Sipas një njoftimi drejtuar Asociacionit të Gazetarëve të Kosovës, redaksia e këtij mediumi ka thënë se “Ish kryetari i AAK-së në Prizren Lulzim Kabashi ka “bastisur” dje pasdite zyret e RTV Besa ku duke u kanosur dhe kërcënuar mediumin lokal RTV Besa. Ai ka kërcënuar me jetë për shkak të një lajmi të…

Read More

Threats against media, Shtime, 16.08.2023

This morning, several media teams were threatened and attacked while covering the KRU Prishtina activity in Shtime. The Lajmi.net camera operator was physically assaulted. In addition to the attack on Lajmi.net, several colleagues who were filming the man criticizing the media were threatened. In a video published by GazetaDemos, a person is heard threatening the journalist of this medium saying "Don't record, because if I come there, I will kill you". Such threats and…

Read More

Physical attack against Lajmi.net's camera operator, Shtime, 16.08.2023

The Association of Journalists of Kosovo is extremely concerned by reports that the camera operator for the Lajmi.net portal was physically assaulted while filming KRU Prishtina's move to disconnect debtors from the Shtime water supply network. In the filmed incident, a person criticizes and insults the journalists who went to cover the event, while Kosovo police officers move him and command him not to use such language. "During the recording, our cameraman was pushed in…

Read More

Derogatory campaign against Nacionale and its journalists, Prizren, 15.08.2023

The Association of Journalists of Kosovo is deeply concerned with the derogatory campaign against the web portal Nacionale and its journalists. On a banner in Prizren, where images of journalists Vullnet Krasniqi and Berat Buzhala can be seen, it is written, "Justice for the people, punishment for the slanders. Boycott Nacionale. Freedom of expression ends where offense begins". Such an action, for the Association of Journalists of Kosovo, is completely inappropriate and…

Read More

Physical attack against journalist Vullnet Krasniqi and camera operator Arbër Latifi, Prizren, 11.08.2023

The Association of Journalists of Kosovo (AJK) is appalled by the attack in Prizren on the Nacionale's team journalist Vullnet Krasniqi, and camera operator Arbër Latifi. Krasniqi and Latifi were there to report on the protest organized by local imams against the "Dokufest" festival. According to media reports, they were assaulted and pushed while carrying out their duties by some protestors. This is an unacceptable attack that poses a severe threat to the safety of…

Read More

Public pressure against journalist Edona Podvorica, Prishtinë, 02.08.2023

The Association of Journalists of Kosovo is concerned about the public pressure applied by Vetvendosje MPs against RTK journalist Edona Podvorica, who, along with the majority of her media colleagues boycotted the news conference of Minister Rozeta Hajdari. MP Valon Ramadani stated on Facebook that "it appears that this institution avoided the legal obligation by not remaining at Minister Rozeta Hajdari's conference." In the same line, Vetvendosje's other MP, Enver Dugolli…

Read More

Death threats against "Betimi për Drejtësi” journalists, Prishtinë, 29.07.2023

Alberta Hashani, a journalist, and Dituron Aliu, a camera operator, were threatened with their lives while working on an investigation that is expected to be published in September. According to the editorial office of "Betimi për Drejtësi," the journalist and the camera operator were threatened by a salesman of illegal goods. Based on news reports, the camera operator first got a threatening message indicating he owed him some blood.

Read More

Obstructing the work of journalists, Prishtinë, 27.07.2023

Journalists, cameramen, and photojournalists reporting from the Assembly of Kosovo have reported that during Thursday's session, they were confronted with an obvious restriction of performing their duties from the Assembly of Kosovo's grounds. A bar has been placed above where the media reports, preventing the media from getting a complete view of the Assembly and the deputies. The AJK strongly opposes this decision, which seeks to make it harder for journalists to provide…

Read More