Vesti

3. maj - Svetski dan slobode štampe - Novinari na Kosovu su i dalje mete napada


4061-title

Na Svetski dan slobode štampe, kada se značaj slobodnih i nezavisnih medija u društvu ponovo ističe glasno, novinari na Kosovu se i dalje suočavaju sa brojnim izazovima u obavljanju svog posla.

Glavni problem ostaje neprestana kampanja Vlade Kosova i vladajuće političke stranke Samoopredeljenje, u pokušaju da se delegitimiše rad novinara.

Novinari i mediji su i dalje mete napada pogrdnim rečnikom, koji je usmeren na smanjenje poverenja javnosti u njihovo izveštavanje.

UNK poziva sadašnju vladu, Samoopredeljenje i sve političke aktere da poštuju i ne ometaju rad novinara, kao ključni faktor demokratskog razvoja zemlje.

UNK izražava zabrinutost što je skupštinska većina, u brzom i kompromitovanom postupku, izabrala članove upravnih odbora RTK i NKM, što je rezultovalo, kao što smo upozorili, otvorenom tendencijom političke i partijske kontrole obe institucije.

UNK primećuje poboljšanje napredovanje Kosova na Indeksu Reportera bez granica ove godine, što se dogodilo zahvaljujući meritornoj odluci Ustavnog suda kojim je Zakon o NKM proglašen neustavnim, a koji je Samoopredeljenje donelo u Skupštini. Ovom i drugim odlukama, pravosudni sistem ostaje najvažniji garant slobode medija na Kosovu. To se takođe odražava i u usvajanju Strategije SSK, koja će dati prioritet slučajevima novinara. UNK poziva na strože kaznene politike u slučajevima kada su novinari žrtve napada.

UNK nastavlja da bude posvećen bezbednosti novinara, dokumentujući ih i izveštavajući o njima i sarađujući sa bezbednosnim i pravosudnim organima na rešavanju slučajeva.

UNK je posvećen poboljšanju uslova rada novinara i medijskih radnika i podstiče ih da prijave Inspekciji rada nepoštovanje ugovora i Zakona o radu uopšteno.

Svojim stalnim radom, novinari i mediji na Kosovu nastavljaju da služe javnom interesu za informisanjem i igraju nezamenjivu ulogu u jačanju demokratije na Kosovu.

Share this Post: