Rastet kerko

Pronađeni slučajevi: 149

Vandalizim i zyrës së QIKAs, Prishtinë, 12.06.2024

Asociacioni i Gazetarëve të Kosovës ka pranuar me shqetësim informatën se është vandalizuar logo e organizatës joqeveritare Qendra për Informim, Kritikë dhe Aksion – QIKA. Në njoftim, bëhet e ditur se vandalizimi i logos së organizatës ka ndodhur pas transmetimit të emisionit “Ngjyrat e dashurisë”, dhe vendosjes së flamurit të komunitetit LGBTIQ+, në ballkonin e QIKA-s. Për AGK-në, ky akt është i papranueshëm, i shëmtuar dhe sulm i drejtpërdrejt ndaj të drejtave të njeriut…

Read More

Pengim në kryerjen e detyrës së mediave, Mitrovicë Veriore, 31.05.2024

Kolegë gazetarë të medieve në Gjuhën Shqipe dhe Serbe, janë larguar sot nga përcjellja e punimeve të Kuvendit Komunal të Mitrovicës Veriore. Sipas raportimeve, deri tek largimi ka ardhur pasi një aktiviste politike ka dashur të flasë në seancë, dhe me përjashtimin e saj, janë përjashtuar edhe gazetarët. AGK-ja, e dënon këtë vendim të këtij organi komunal, i cili shkon në kundërshtim me transparencën që nevojitet për diskutime për tema me rëndësi për të gjitha komunitetet që…

Read More

Fushata denigruese ndaj gazetares, Qendresa Krelani, Prishtinë, 20.05.2024

Gazetarja e sportit në televizionin publik të Kosovës, RTK, Qëndresa Krelani - Qeqa, është bërë sërish subjekt i fushatave denigruese online. Në disa video të shpërndara së fundi, vihet në pah në mënyrë nënçmuese deklarata e ish-trajnerit të Kombëtares së Kosovës, Ghila i cili kishte deklaruar se ka marrë parasysh këshillat e gazetares për formacionin që kishte vënë në fushë në një prej ndeshjeve. AGK-ja, i dënon fuqishëm këto fushata dhe u bën thirrje të gjithë akterëve…

Read More

Sulme ndaj gazetares Ardiana Thaçi Mehmeti, Prishtinë, 07.05.2024

Asociacioni i Gazetarëve të Kosovës me shqetësim të thellë po i përcjellë raportimet e Kiks Kosova për shpërndarjen e numrit personal të gazetares, Ardiana Thaçi Mehmeti, në grupin Albkings. Në emisionin e fundit të Kiks Kosova, i cili i është dedikuar ekskluzivisht shqetësimit të vazhdueshëm që i është bërë gazetares Thaçi Mehmeti nga dhjetëra burra që janë pjesë e këtij grupi, bëhet e ditur se numri i është shpërndarë qëllimisht në shenjë hakmarrjeje për raportimet e…

Read More

Gjuhë nxitëse e Dimal Basha ndaj AGK-së dhe RTK-së, Prishtinë, 04.05.2024

Deputeti i Lëvizjes Vetëvendosje, Dimal Basha ka vazhduar edhe këtë fundjavë me gjuhën nxitëse si ndaj AGK-së, ashtu edhe ndaj RTK-së. Në reagimin e ri pas intimidimit që bëri ndaj gazetares së RTK-së, Basha, e tregon hapur tendencën për të kontrolluar përmbajtjen editoriale të Transmetuesit Publik, duke ndërhyrë në atë se çka konsiderohet prioritet për t’u trajtuar dhe për t’u raportuar. Ngjashëm vepron edhe me AGK-në, kur provon të tregojë se çfarë duhet të bëjë dhe si…

Read More

Intimidim ndaj gazetares, Blerta Foniqi Kabashi, Prishtinë, 03.05.2024

Në ditën kur raporti i Reporterëve Pa Kufij, e ka nxjerrë Kosovën në pozicionin më të keq në një dekadë sa i përket lirisë së medies, partia politike në pushtet, Lëvizja Vetëvendosje i ka dëshmuar në praktikë gjetjet shqetësuese të këtij raporti. Deputeti Dimal Basha e ka krahasuar Transmetuesin Publik, RTK me televizionin shtetëror serb, RTS kur është pyetur nga gazetarja Blerta Foniqi Kabashi për kushtin e Asociacionit për anëtarësim e Kosovës, në Këshillin e Evropës. “Për…

Read More

Gjuhë fyese dhe kërcënuese ndaj gazetarit Lorik Gashi, Prishtinë, 25.04.2024

Asociacioni i Gazetarëve të Kosovës, ka pranuar me shqetësim kërcënimet që janë bërë ndaj gazetarit të sportit, redaktor në Kanal10, Lorik Gashi. Gashi ka prezantuar komunikimin që presidenti i klubit, Phoenix, Muhedin Ferati, ka bërë me të në rrjete sociale, ku ai e fyen dhe e kërcënon në mënyrë të përsëritur. “Krejt robt ti q***a. Qite si lajm ti q***a krejt familjen. Veq edhe ni fjal po ta them po se hjeke postimin e rrejshem ateher kom me te befasue”, shkruan në një…

Read More

Kërcënim dhe pengim ndaj ekipit të Lajmi.net, Prizren, 04.04.2024

Një ekip i portalit online, Lajmi.net i përbërë nga gazetari Selim Miftari dhe kameramani Përparim Tufa, janë penguar në punën e tyre dhe janë kërcënuar seriozisht. Incidenti ka ndodhur gjatë një seance në Gjykatën Themelore në Prizren. Sipas redaksisë, një i akuzuar me inicialet V.H ka e ka penguar punën e ekipit në prani të gjyqtares së rastit, duke kërkuar që të mos xhirojnë dhe t’i fshijnë materialet. Në një moment, ai ia ka kapur edhe kamerën kameramanit Përparim Tufa…

Read More

Sulm fizik ndaj gazetareve të Lajmi.net, Prishtinë, 03.04.2024

Gazetaret e Lajmi.net, Fjolla Hyseni dhe Lindita Berisha janë sulmuar sot fizikisht nga një çift në Rrugën C të kryeqytetit. Në disa pamje shqetësuese të publikuara nga mediumi, shihet se si një grua dhe një burrë i sulmojnë gazetaret dhe tentojnë që t’ia ndalojnë xhirimin. Krejt kjo sipas mediumit, pasi që taksi në të cilin ndodheshin gazetaret ua kishte bllokuar rrugën atyre, dhe të njëjtit kishin filluar që ta sulmonin fizikisht taksistin. Për Asociacionin e Gazetarëve të…

Read More

Intimidim ndaj gazetareve të QIKA, Prishtinë, 13.03.2024

Asociacioni i Gazetarëve të Kosovës me shqetësim ka pranuar informatën nga koleget e QIKAs për shqetësimin e vazhdueshëm që i është bërë atyre nga një mësimdhënës (emër i njohur për ne), lidhur me një lajm të publikuar në nëntor të vitit të kaluar. Në emailin dërguar AGK-së, QIKA ka njoftuar se bëhet fjalë për një rast të pretenduar të ngacmimit seksual në shkollën “Nazmi Zhegrova”, të fshatit Stanoc i Ulët në Komunën e Vushtrrisë, të raportuar fillimisht nga koha.net, i…

Read More

Intimidim ndaj gazetarit Lirim Mehmetaj, Prishtinë, 05.03.2024

Asociacioni i Gazetarëve të Kosovës e ka pranuar me shqetësim të madh njoftimin nga gazetari i Albanian Post, Lirim Mehmetaj, për thirrjen që i është bërë si i pandehur nga ana e Prokurorisë Themelore në Prishtinë. Në thirrjen për paraqitje më 7 mars, Mehmetaj është ftuar si i pandehur për veprën penale “nxitje të përçarjes dhe mosdurimit” nga Neni 141 i KPR-së. Derisa AGK është në pritje të informacioneve zyrtare, thirrja e tillë ndaj një gazetari është alarm për një…

Read More

Kërcënim ndaj ekipit të KALLXO, Skënderaj, 26.02.2024

Ekipi i medias online Kallxo.com, i përbërë nga gazetarja Adelinë Ahmeti dhe kameramani Jetmir Hoxha, janë kërcënuar gjatë ditës së sotme në fshatin e Skënderajt, Klina e Mesme, nga një qytetar me inicialet M.H. Ekipi i Kallxo, është penguar nga qytetari në fjalë pasi të njëjtit ishin duke e trajtuar një problematikë rreth ndërtimit të një kishe në këtë fshat. Në raportimin e medias, thuhet se qytetari përveç se ka penguar ai ka përdorur gjuhë fyese dhe kërcënuese ndaj…

Read More

Kërcënim ndaj gazetarit Korab Rexhepi, Prishtinë, 12.02.2024

Gazetari i DTV, Korab Rexhepi, ka pranuar disa mesazhe kërcënuese nga një person me inicialet M.B. Rexhepi ka njoftuar Asociacionin e Gazetarëve të Kosovës se këto kërcënime janë bërë pasi që M.B., i është ndërprerë telefonata e drejtpërdrejtë pas disa fjalëve banale që i njëjti kishte thënë në emisionin që gazetari drejton. Në një nga mesazhet kërcënuese të M.B., thuhet se gazetarin “do ta zhdukë me gjithë familje”. Për Asociacionin e Gazetarëve të Kosovës, këto kërcënime…

Read More

Fushatë denigruese ndaj gazetares Saranda Ramaj dhe KTV-së, Prishtinë, 10.02.2024

Asociacioni i Gazetarëve të Kosovës e ka përcjellur me shqetësim fushatën e orkestruar nga udhëheqja e Komunës së Prishtinës kundër gazetares Saranda Ramaj, dhe televizionit KTV, pas publikimit të serisë së raporteve për këmbimin e tokave. Kryetari Përparim Rama në një sërë intervistash e ka akuzuar KOHA-n për “dezinformim”, kurse akuza të rënda ka bërë edhe Drejtoresha për Urbanizëm në Komunën e Prishtinës, Doruntina Maloku. Në seancën e anulimit të vendimit Maloku disa…

Read More

Kërcënim ndaj Periskopit,Prishtinë, 16.01.2024

Gazeta online “Periskopi”, ka njoftuar AGK-në, për një e-mail kërcënues që ka pranuar rreth publikimit të artikullit të titulluar “Nëntë punonjës të Fakultetit të Mjekësisë marrin rrogë në QKUK pa punuar fare”. Në emailin e pranuar me 15 janar, kërkohet largimi i artikullit me porosinë “ju gazetart kujdes me shkrime sepse shume gazetarve po jau heqin kryt per shkrime ose po jau zajn peng familjaret. ma mire duje pa problem se paret per klikime e me probleme familjare”…

Read More

Pengim në kryerjen e detyrës ndaj gazetares Blerta Dalloshi Berisha, Fushë Kosovë, 28.12.2023

Asociacioni i Gazetarëve të Kosovës e dënon sjelljen e papranueshme të mbrojtjes së afërt të Kryeministrit të Kosovës, Albin Kurti ndaj gazetares së TV Klan, Blerta Dalloshi Berisha. Në videon e publikuar nga kolegia, Dalloshi – Berisha, shihet një nga pjesëtarët e mbrojtjes së afërt duke kapur dhe shtyrë nga dora gazetaren, teksa ajo përpiqet ta bëjë një pyetje për kryeministrin. Maltretimi në formë të tillë i gazetarëve është i papranueshëm, dhe ndikon në rritjen e…

Read More

Pengim dhe sulm ndaj gazetares Rinë Haziri, Shtërpcë, 16.12.2023

Gazetarja e Lajmi.net, Rinë Haziri, është sulmuar e penguar gjatë ditës së sotme nga një qytetar teksa po raportonte nga Brezovica. Në pamjet e publikuara nga media ku edhe punon Haziri, shihet dhe dëgjohet një person teksa i thotë të mos incizojë. Më tej bëhet e ditur se i njëjti person ka dalë nga vetura dhe me dhunë ia ka kapur telefonin nga dora, duke vazhduar ta kërcënojë edhe me fjalë të tjera. Redaksia e Lajmi.net, kanë bërë të ditur se rasti është lajmëruar edhe në…

Read More

Kërcënim me jetë ndaj gazetarit Fatlum Berisha, Prishtinë, 14.12.2023

Gazetari Fatlum Berisha ka pranuar kërcënime me jetë në rrjetin social Tik Tok. Në njoftimin dërguar Asociacionit të Gazetarëve të Kosovës, shihen komentet e lëna nga një llogari në videot e gazetarit me përmbajtje si “31 plumba t’i kisha dhanë”. Njëherësh, thuhet se rasti është raportuar edhe në Policinë e Kosovës. Asociacioni i Gazetarëve të Kosovës është i shqetësuar me kërcënimet në drejtim të gazetarit Berisha, dhe i bënë thirrje Policisë së Kosovës që të marrë hapat e…

Read More

Kërcënim ndaj gazetarit Burim Pacolli, Prishtinë, 14.12.2023

Burim Pacolli – gazetar në Nacionale ka pranuar kërcënime nga një person përmes rrjetit social Instagram. Personi me nofkën “Edon Edon”, fillimisht e ka kërcënuar në komente gazetarin, e më pastaj në profilin e tij, ka kërkuar t’ia gjejnë adresën e banimit të Pacollit, me arsyetimin se po i duhet. Në njoftimin dërguar Asociacionit të Gazetarëve të Kosovës, Pacolli ka bërë të ditur se rasti është lajmëruar edhe në Policinë e Kosovës. AGK-ja, është e shqetësuar me trendin në…

Read More

Pengim në punën e gazetares Behare Bajraktari, Prishtinë, 01.12.2023

Asociacioni i Gazetarëve të Kosovës, e ka pranuar me shqetësim denoncimin që gazetarja e Radio Kosovës, Behare Bajraktari, ka bërë në një njoftim për organizatën rreth situatës së saj të punës në radion publike. Bajraktari ka shkruar se asaj këtë javë i janë larguar sendet personale dhe të punës nga zyra ku ka punuar, pak kohë pas ndërprerjes së emisionit në Radio Kosova. Menaxhmenti i Radios, ka pohuar se gazetarja është njoftuar me kohë për rilokimin, dhe se emisioni ka…

Read More

Kërcënim ndaj gazetareve Ardiana Thaçi Mehmeti dhe Erjona Gjikolli, Prishtinë, 30.11.2023

Autoret e emisionit KIKS Kosova, Ardiana Thaçi Mehmeti dhe Erjona Gjikolli, kanë pranuar kërcënime me jetë ndaj tyre dhe familjarëve të tyre, pas një hulumtimi të bërë në lidhje me këngëtarin Eroll Murati, i cili sipas raportimeve është i përfshirë në mashtrimet me pasaportat sllovene, fajde, si dhe shitjen e makinave të cilat i kishte marrë me qira. Në një email drejtuar Asociacionit të Gazetarëve të Kosovës, gazetaret tregojnë që kanë marrë kërcënime me jetë ndaj tyre dhe…

Read More

Pengim në kryerjen e detyrë ndaj kameramanit, Bujar Sylejmani, Prishtinë, 29.11.2023

Pamje dhe fotografi të reja kanë shfaqur brutalitetin a paprecedent, me të cilin janë ballafaquar sot gazetarët, fotografët dhe pjesëtarë të tjerë të medieve, gjatë protestës së PSD-së. Në njërën prej tyre shihet se si shtyhet me forcë kameramani i Zërit të Amerikës, Bujar Sylejmani, i cili ishte duke kryer punën e vet profesionale. Përballë kësaj dhune të paprecedent të drejtuar ndaj pjesëtarëve të medies, Asociacioni i Gazetarëve të Kosovës i bën thirrje Inspektoratit…

Read More

Pengim në punën e gazetarëve, Prishtinë, 29.11.2023

Asociacioni i Gazetarëve të Kosovës është tejet i shqetësuar si pasojë e zhvillimeve të ditës së sotme nga protesta e PSD-së, kundër Ekaterina Trendafilova - Kryetare e Dhomave të Specializuara të Gjykatës Speciale, ku është hedhur sprej dhe gaz lotsjellës në drejtim të gazetarëve. Nga ky veprim i policisë, kanë pësuar kolegët Elmedina Ballazhi dhe Pleurat Salihu, i cili edhe është alivanosur, Hasan Hoti dhe Rrahman Osmani, si dhe të tjerë. Për Asociacionin e Gazetarëve të…

Read More

Kërcënim me vrasje ndaj gazetarëve të Plus TV, Fatos Hetemi dhe Irfan Maliqi, Viti, 11.11.2023

Janë kërcënuar me vrasje gazetarët e medias lokale nga Vitia, Plus TV, Fatos Hetemi dhe Irfan Maliqi. Redaksia e Plus TV, e ka njoftuar Asociacionin e Gazetarëve të Kosovës se mesazhet kërcënuese me vrasje i kanë pranuar nga një llogari në rrjetin social Facebook, pas shkrimeve të fundit të kësaj medie lidhur me dy xhamitë në Komunën e Vitisë. “Mesazhet kërcënuese me vrasje janë në drejtim drejtorit Fatos Hetemi dhe gazetarit Irfan Maliqi nga PlusTV...Këto kërcënime…

Read More

Sulm ndaj ekipit të Insajderit, Vushtrri, 10.11.2023

Një ekip i portalit “Insajderi” është sulmuar të premten, në Vushtrri nga një imam lokal, e ka njoftuar AGK-në ky portal. Gazetarja, Dijellza Preniqi dhe kameramani Albert Bislimi, janë sulmuar në xhaminë “Sheikh Zayed” nga hoxhë Bedri Halili, pasi kishin shkuar të bisedojnë me të për disa deklarata të publikuara online ku dëgjohet të ketë fyer gratë, duke thënë se nuk duhet të organizohen “dasma për k*rva”. Sipas deklaratës së gazetares Preniqi me ta kuptuar pyetjen, imami…

Read More

Kërcënim me jetë ndaj gazetarit, Herolind Ademi, Prishtinë, 08.11.2023

Redaksia e emisionit KIKS Kosova në Klan Kosova, e ka njoftuar AGK-në, për kërcënimin që i është bërë gazetarit, Herolind Ademi, për shkak të hulumtimit që është duke realizuar për piraterinë e IPTV. Qytetari B.B, i ka dërguar disa mesazhe telefonike, Ademit duke e kërcënuar me jetë për shkak të përgatitjes së raportit, ku ai është një nga subjektet. Një pjesë e mesazhit shqetësues është: "Haver, vec mbyllunse sakt ta kam adresen pot tregoj veq mbyllun dhe kos dil. Vec pot…

Read More

Kërcënim ndaj gazetarit Agim Ademi, Shtime, 20.10.2023

Gazetari i Grupit Koha, Agim Ademi e ka njoftuar Asociacionin e Gazetarëve të Kosovës se ka marrë një kërcënim nga një person, S.B në Shtime. Sipas Ademit, ngjarja ka ndodhur në Godanc derisa po përurohej fillimi i punimeve për ndërtimin e çerdhes publike, dhe se ky person i ka thënë se “nuk guxon më asnjëherë të shkruash asgjë për kryetarin dhe ekzekutivin në Shtime dhe për njerëzit që funksionojnë rreth tij”. AGK-ja, e dënon këtë kërcënim ndaj gazetarit Ademi dhe e…

Read More

SEKSISTIČKI JEZIK PREMA NOVINARKI ĆENDRESI KRELJANI, PRIŠTINA, 03.10.2023.

Odbor Asocijacije novinara Kosova smatra neprihvatljivim, pogrdnim i seksističkim komentare fudbalskog trenera, Ismeta Munišija, u televizijskoj emisiji, upućene sportskoj novinarki Radio Televizije Kosova, Ćendresi Kreljani.​ ​ … Takvom jeziku nije mesto u javnom diskursu bilo kojeg sektora, pa ni u sportu, pa ga ne bi trebalo dozvoliti.​ ​ … Kreljani je samo jedna od retkih žena koje rade u sportskom novinarstvu i ovaj jezik služi da obeshrabri druge žene da rade u ovoj…

Read More

Gjuhë e papranueshme ndaj medieve, Prishtinë, 18.09.2023

Jo për herë të parë, zv/kryeministri i parë i Qeverisë së Kosovës, që udhëheq me negociatat me Serbinë, Besnik Bislimi ka sulmuar mediet kosovare, duke e bërë akuzën e rrezikshme se ato “financohen nga Serbia”. Në konferencën për shtyp bashkë me Kryeministrin Kurti, kur është pyetur për lëshimet që ai i ka përmendur më herët në një intervistë për gazetën serbe “Danas”, ai ka bërë deklarata skandaloze. “Fjala lëshim është përdorur qëllimisht nga media kosovare që kanë…

Read More

Sulm fizik ndaj gazetares, Ulpiana Emra, Suharekë, 17.09.2023

Asociacioni i Gazetarëve të Kosovës është tejet i shqetësuar me lajmin për sulmin ndaj gazetares së ArtMotion, Ulpiana Emra. Emra është sulmuar nga tifozët derisa po raportonte në finalen e Superkupës në basketboll mes Trepçës dhe Pejës. Raportohet se gazetarja është sulmuar me shishe nga tifozët në tribunë, dhe ka marrë lëndime në trup. Asociacioni i Gazetarëve të Kosovës dënon këtë sulm ndaj koleges Emra, dhe i bën thirrje Policisë së Kosovës që sa më parë të identifikojë…

Read More

Qasje diskriminuese ndaj gazetareve Ilire Zajmi, Flora Masurica Durmishi, Prishtinë, 09.09.2023

Bordi i Asociacionit të Gazetarëve të Kosovës është vënë në dijeni me detajet e konkurseve të kohëve të fundit në Transmetuesin Publik, RTK për pozitat menaxheriale. AGK-ja, shprehet e zhgënjyer me diskriminimin gjinor që rezulton të jetë praktikuar ndaj gazetareve shumëvjeçare, Ilire Zajmi e Flora Masurica Durmishi dhe juristes, Mihrije Beiqi, të cilat nuk janë zgjedhur në pozitat përkatëse përkundër faktit që kanë dalë më të poentuarat në konkurset e hapura. AGK-ja…

Read More

Kërcënim ndaj RTV Besa, Prizren, 05.09.2023

Stafi i RTV Besa në Komunën e Prizrenit është kanosur e kërcënuar gjatë ditës së djeshme nga ish kryetari i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës në këtë komunë, Lulzim Kabashi. Sipas një njoftimi drejtuar Asociacionit të Gazetarëve të Kosovës, redaksia e këtij mediumi ka thënë se “Ish kryetari i AAK-së në Prizren Lulzim Kabashi ka “bastisur” dje pasdite zyret e RTV Besa ku duke u kanosur dhe kërcënuar mediumin lokal RTV Besa. Ai ka kërcënuar me jetë për shkak të një lajmi të…

Read More

Kërcënime ndaj medieve, Shtime, 16.08.2023

Mëngjesin e sotëm janë kërcënuar e sulmuar disa ekipe të medieve në vend, përderisa po e përcillnin aksionin e KRU Prishtina Sulmohet fizikisht kameramani i Lajmi.net në Shtime për shkyçjen e borxhlinjve nga rrjeti i ujësjellësit në Shtime. Krahas sulmit ndaj Lajmi.net, janë kërcënuar edhe disa kolegë të tjerë të cilët po e xhironin personin që po i fyente mediet. Në një video të publikuar nga GazetaDemos, qytetari dëgjohet duke i thënë gazetares së këtij mediumi “Mos…

Read More

Sulm fizik ndaj kameramanit të Lajmi.net, Shtime, 16.08.2023

Asociacioni i Gazetarëve të Kosovës me shqetësim ka marrë informatën se kameramani i portalit Lajmi.net është sulmuar fizikisht përderisa po xhironte aksionin e KRU Prishtina për shkyçjen e borxhlinjve nga rrjeti i ujësjellësit në Shtime. Në pamjet e publikuara shihet se si një person i fyen dhe shanë gazetarët që kanë shkuar ta përcjellin ngjarjen, përderisa zyrtarët e Policisë së Kosovës e largojnë dhe i thonë të mos përdorë gjuhë të tillë. “Gjatë momentit të incizimit…

Read More

Fushatë denigruese ndaj gazetarëve dhe portalit Nacionale, Prizren, 15.08.2023

Asociacioni i Gazetarëve të Kosovës është thellësisht i shqetësuar me fushatën linçuese kundër portalit online “Nacionale” dhe gazetarëve të saj. Në një pankartë të vendosur në qytetin e Prizrenit, ku shihen fotografitë e gazetarëve, Vullnet Krasniqi e Berat Buzhala, thuhet “Drejtësi për popullin, dënim për përqarësit. Bojkoto Nacionale. Liria e shprehjes merr fund tek ofendimi”. Për Asociacionin e Gazetarëve të Kosovës, një veprim i tillë është krejtësisht i papranueshëm…

Read More

Sulm fizik ndaj gazetarit Vullnet Krasniqi dhe kameramanit, Arbër Latifi, Prizren, 11.08.2023

Asociacioni i Gazetarëve të Kosovës - AGK, është i tronditur me sulmin ndaj ekipit të portalit Nacionale, gazetarit Vullnet Krasniqi dhe kameramanit, Arbër Latifi në Prizren. Krasniqi dhe Latifi ishin atje për të raportuar për protestën e thirur nga imamët lokalë kundër festivalit “Dokufest”. Sipas raportimeve të medies, ata janë sulmuar dhe shtyrë fizikisht nga një pjesë e turmës protestuese derisa po kryenin punën e tyre. Ky është një sulm i papranueshëm dhe kërcënim…

Read More

Presion ndaj gazetares Edona Podvorica, Prishtinë, 02.08.2023

Asociacioni i Gazetarëve të Kosovës ka përcjellur me shqetësim presionin publik që deputetë të Vetëvendosjes kanë bërë ndaj gazetares së RTK-së, Edona Podvorica, e cila e ka bojkotuar konferencën për shtyp të Ministres së MINT, Rozeta Hajdari, bashkë me shumicën e kolegëve të medieve tjera. Deputeti Valon Ramadani ka shkruar se “si duket, ky institucion i qenka shmangur obligimit ligjor, duke mos qëndruar në konferencën e Ministres Rozeta Hajdari”. Në vijë të njëjtë ka…

Read More

Kërcënim me jetë ndaj ekipit të Betimi për Drejtësi, Prishtinë, 29.07.2023

Gazetarja, Alberta Hashani dhe kameramani, Dituron Aliu, janë kërcënuar me jetë përderisa ishin duke e zhvilluar një hulumtim që pritet të publikohet në muajin shtator. Sipas redaksisë së “Betimi për Drejtësi”, gazetarja dhe kameramani janë kërcënuar me jetë nga një shitës i mallrave ilegale. Raportohet se fillimisht kameramanit i është dërguar mesazh kërcënues, duke i thënë se i ka borxh një gjak. “Komt.qet..shum.shpet.umk.pre.bes.um.ki.borq.ne.qak”, thuhet në mesazh.

Read More

Pengim në ushtrimin e detyrës, Prishtinë, 27.07.2023

Gazetarët, kameramanët dhe fotoreporterët që raportojnë nga Kuvendi i Kosovës kanë njoftuar se në seancën e së enjtes, janë ballafaquar me kufizim të dukshëm të kryerjes së detyrave nga hapësira e Kuvendit të Kosovës. Në hapësirën lart prej nga mediet raportojnë, është vendosur një shirit që u pamundëson medieve të marrin pamjen e plotë të Kuvendit dhe deputetëve. AGK-ja, e kundërshton fuqishëm këtë vendim, që ka për tentim vështirësimin e raportimit profesional dhe të plotë…

Read More

Sulm fizik ndaj kameramanit, Arbër Latifi, Gjakovë, 19.07.2023

Kameramani i gazetës online Nacionale, Arbër Latifi, është sulmuar fizikisht sot në afërsi të Spitalit të Gjakovës nga pjesëtari i sigurimit të këtij spitali. Latifi së bashku me gazetaren, Gentiana Hasani, kishin shkuar në Spitalin e Gjakovës për të raportuar rreth ndërprerjes së të gjitha operacioneve që ishte bërë me arsyetimin e temperaturave të larta. Sipas raportimeve të Nacionales, kolegët kanë marrë ndihmë mjekësore dhe gjithashtu ka dhënë deklaratë në Policinë e…

Read More

Gjuhë e rrezikshme ndaj gazetarëve Berat Buzhala dhe Vehbi Kajtazi, Prishtinë, 15.07.2023

Asociacioni i Gazetarëve të Kosovës e ka parë me shqetësim një postim të Ministrit të Brendshëm, Xhelal Sveçla, në të cilin ai përdorë gjuhë të rrezikshme dhe të papranueshme në drejtim të medieve dhe gazetarëve. Ministri Sveçla insinuon se audio-incizimet e Shefes së Grupit Parlamentar të partisë së tij, Mimoza Kusari Lila me ish-deputetin e Srpskas, Simiq u janë dhënë medieve kosovare nga presidenti serb, Vuçiq. Ministri gjithashtu akuzon gazetarët Berat Buzhala dhe Vehbi…

Read More

Kërcënime të tjera ndaj gazetarit Berat Buzhala, Prishtinë, 12.07.2023

Deputeti i Vetëvendosjes, Mefail Bajqinovci, e ka publikuar sonte një dokument të brendshëm të Administratës Tatimore të Kosovës me subjekt gazetarin dhe pronarin e portalit “Nacionale”, Berat Buzhala, me të cilin e akuzon atë për shmangie tatimi në vlerë prej 71 mijë Euro. Buzhala e ka publikuar një vendim të Gjykatës Komerciale të Kosovës për shtyrjen e ekzekutimit të vendimit deri në vendosjen e këtij kontesti tregtar-administrativ me vendim përfundimtar të gjykatës.

Read More

Gjuhë denigruese ndaj gazetarëve të Front Online, Prishtinë, 11.07.2023

Asociacioni i Gazetarëve të Kosovës - AGK, është njoftuar nga redaksia e “Front Online” për gjuhën denigruese dhe etiketimet që Drejtori i Financave në Telekomin e Kosovës, Feim Kelmendi, ka përdorur ndaj gazetarëve të këtij portali lidhur me një shkrim në publikuar në këtë medie. Drejtori Financiar i kësaj ndërmarrjeje publike ka fyer rëndë gazetarët duke përdorur edhe etiketime të papranueshme si “Moti ju kam thane qe: S’ka bir nene e as bire k**ve qe gjene skandale ne…

Read More

Sulm fizik ndaj gazetares Qendresa Sinani, Leposaviq, 16.06.2023

Qendresa Sinani – gazetare në Klan Kosova, është sulmuar gjatë ditës së sotme derisa po raportonte nga Komuna e Leposaviqit. Sinani ka qenë në turmën e medieve që është gjuajtur me gurë nga protestuesit e maskuar, dhe ka pësuar lëndime në këmbën e djathtë. Asociacioni i Gazetarëve të Kosovës është tejet i shqetësuar me sulmet fizike kundër gazetarëve që kanë ndodhur sot në Komunën e Leposaviqit, andaj bën thirrje të gjithë kolegëve që të kenë kujdes të shtuar gjatë…

Read More

Sulm fizik ndaj gazetares Laura Kerolli dhe kameramanit Ardijan Shala, Leposaviq, 16.06.2023

Ekipi i portalit IndeksOnline i përbërë nga gazetarja, Laura Kerolli, dhe kameramani, Ardijan Shala, janë sulmuar fizikisht sot në Leposaviq. Kerolli dhe Shala kanë marrë lëndime trupore, ndërsa po ndiqeshin dhe sulmoheshin nga protestues serbë. Vetëm gjatë ditës së sotme, deri tani në Asociacionin e Gazetarëve të Kosovës, janë raportuar pesë raste të sulmeve fizike në drejtim në ekipeve të mediave shqip-folëse. Asociacioni i Gazetarëve të Kosovës u bën thirrje kolegëve…

Read More

Sulm fizik ndaj gazetares Dorentina Thaqi, Leposaviq, 16.06.2023

Gazetaren Dorentina Thaqi, protestuesit të cilët i kanë sulmuar edhe kameramanët e RTK-së dhe TëVë1-në, e kanë qëlluar me gurë në kokë, ndërsa e kanë gjuajtur edhe me shok-bombë. Ky është sulmi i 28-të në drejtim të ekipeve të mediave, gjatë tensioneve të fundit në veri të vendit, ndërsa sulmi i katërt vetëm gjatë ditës së sotme në Leposaviq. Asociacioni i Gazetarëve të Kosovës kërkon që urgjentisht të sillen para drejtësisë protestuesit, ndërsa u bën thirrje ruajtësve të…

Read More

Sulm fizik ndaj gazetarit Pleurat Salihu, Leposaviq, 16.06.2023

Gjatë raportimeve të ekipeve të mediave, në komunën veriore të Leposaviqit, në vendin ku u sulmua grupi me gazetarë e kameramanë, gazetarit të Arbresh.info, Pleurat Salihut ia kanë thyer krahun. Sipas informatave nga kolegë prezent, Salihu ,ka pranuar ndihmën e parë mjekësore, posa kanë arritur të largohen nga zona e rrezikut. Për Asociacionin e Gazetarëve të Kosovës, këto sulme janë të tmerrshme dhe të papranueshme. Ky është sulmi i tretë brenda një periudhe të shkurtër…

Read More

Sulm fizik ndaj kameramanit Albin Rrahmani, Leposaviq, 16.06.2023

Në Komunën e Leposaviqit sot janë sulmuar fizikisht ekipe të medieve nga Prishtina, derisa po raportonin nga atje. Lëndime trupore, krahas kameramanit të RTK-së, Bardh Bekteshi, ka marrë edhe kolegu nga Tëvë1, Albin Rrahmani. Redaksia ka njoftuar Asociacionin e Gazetarëve të Kosovës se Rrahmani ka marrë lëndime në këmbë, teksa fatmirësisht pjesa tjetër e ekipit të këtij mediumi, kanë shpëtuar pa u sulmuar. “Në mesin e gazetarëve të lënduar është edhe kameramani Albin…

Read More

Sulm fizik ndaj kameramanit Bardh Bekteshi, Leposaviq, 16.06.2023

Ekipet mediale nga Prishtina kanë qenë sot cak i një sulmi brutal derisa po kryenin punën e tyre në Leposaviq. Kameramani i RTK-së, Bardh Bekteshi, është sulmuar fizikisht siç shihet në videon shqetësuese të dërguar në Asociacionin e Gazetarëve të Kosovës, nga ekipet në terren. Përveç sulmit fizik, Bekteshit i është thyer edhe kamera e xhirimit. Në një deklaratë për AGK-në, gazetarja Venera Xhoxhaj, ka treguar se protestuesit i kanë gjuajtur me gurë ekipet e medieve, Tëvë1…

Read More

Sulm ndaj ekipit të RTK-së, Zveçan, 15.06.2023

Në Zveçan sonte u sulmua vetura e ekipit të Transmetuesit Publik, Radio Televizionit të Kosovës - RTK, e përbërë nga gazetarja, Arbresha Berisha, kameramanët Ilir Uka dhe Bardh Bekteshi, si dhe inxhinieri, Mentor Vinarci. Gjatë raportimit të drejtpërdrejtë në edicionin qendror të lajmeve nga kjo komunë, gazetarja Arbresha Berisha, ka njoftuar se disa persona kanë gjuajtur me tulla në drejtim të veturës, si dhe i kanë shpërthyer gomat. Fatmirësisht, nuk ka të lënduar. Për…

Read More

Kërcënime kundër medieve, Prishtinë, 14.06.2023

Ministria e Industrisë, Ndërmarrësisë dhe Tregtisë ka pezulluar licensën e biznesit të televizionit kombëtar privat, Klan Kosova, përmes një vendimi të paargumentuar, pa specifikim të bazës ligjore dhe pa paralajmërim. Asociacioni i Gazetarëve të Kosovës është thellësisht i tronditur me njoftimin e MINT, dhe e konsideron veprimin e qeverisë së kryeministrit, Albin Kurti, dhe Lëvizjes Vetëvendosje, si të paprecedentë në historinë e re të Kosovës, dhe përpjekje direkte për të…

Read More

Sulm ndaj Ekipit të ATV-së, Zveçan, 13.06.2023

Në Zveçan është sulmuar me gurë ekipi i ATV-së, i përbërë nga gazetari Fatlum Jashari, kameramani Blend Thaçi, si dhe shoferi, Enis Sherifi, përderisa po përcillnin zhvillimet e fundit në këtë komunë. Sipas mediumit, disa persona të maskuar, e kanë sulmuar me gurë veturën derisa ishte në lëvizje, e që si pasojë lëndime të lehta trupore kanë marrë gazetari Fatlum Jashari dhe kameramani Blend Thaçi, si dhe iu janë thyer xhamat veturës. Asociacioni i Gazetarëve të Kosovës…

Read More

Gjuhë linçuese ndaj Albanian Post, Prishtinë, 07.06.2023

Deputeti i shumicës parlamentare, Artan Abrashi i Vetëvendosjes ka përdorur gjuhë linçuese sot ndaj portalit “Albanian Post”, pas publikimit të shkrimit që paralajmëron sanksione të mundshme kundër kryeministrit Albin Kurti, dhe të tjerëve rreth situatës në veri. Një shkrim i ngjashëm është publikuar edhe në “Euronews Albania”. “Për sanksione ndaj Kosovës po flet portali i Stanishiqit në shqip. E ka emrin Albanian po nuk ka asgjë shqiptare në të”, ka shkruar deputeti në…

Read More

Sulm me armë zjarri ndaj ekipit të RTV 21, Leposaviq, 02.06.2023

Asociacioni i Gazetarëve të Kosovës - AGK, ka pranuar me shqetësim lajmin se ekipi i RTV 21, është ndjekur nga persona të maskuar në Leposaviq. Gazetari Venhar Isufi, së bashku me kameramanin, Olti Pacolli, fillimisht janë penguar gjatë kryerjes së detyrave profesionale. Sipas Isufit, ata janë kërcënuar dhe u është kërkuar të largohen nga vendi i ngjarjes. “Jemi penguar të filmojmë negociatat të cilat janë bërë nga ish-kryetari i komunës së Leposaviqit, Zoran Todiq me…

Read More

Fushatë denigruese ndaj gazetarëve Berat Buzhala, Bekim Kabashi, Lavdim Hamidi, Prishtinë, 31.05.2023

Berat Buzhala, Bekim Kabashi dhe Lavdim Hamidi, janë bërë cak i foto-montazheve, të cilat po shpërndahen në rrjete sociale këtë pasditë. Foto-montazha e Buzhalës është krijuar në atë formë që të duket gjoja se presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, e ka ripostuar një cicërimë të Buzhalës, duke thënë se është njëri nga gazetarët më të mirë kosovar. Ndërsa, Kabashit dhe Hamidit, u janë vendosur flamuj të Serbisë në ballë me mbishkrimet: “Zagarët e Vuciqit”, si dhe “Bravo…

Read More

Sulm ndaj ekipit të Syri.net, Leposaviq, 31.05.2023

Disa protestues serbë në Leposaviq kanë shpuar gomat e veturës së ekipit të Syri.net. Situata e cila po përshkallëzohet nga çasti në çast, po rrezikon punonjësit medialë të cilët po raportojnë nga veriu. Ky është sulmi i katërt gjatë ditës së sotme, në drejtim të ekipeve të mediave, të cilët po raportojnë për situatën në veri të vendit. AGK-ja, shpreh shqetësim për kushtet e punës së gazetarëve të cilët po raportojnë nga ajo zonë. Njëherësh, u bën thirrje gazetarëve…

Read More

Sulm fizik ndaj gazetarit Burim Zariqi, Zveçan, 31.05.2023

Ekipet e gazetarëve që janë duke raportuar nga Komuna e Zveçanit, janë sulmuar nga protestuesit lokalë pasi kanë tentuar të filmojnë momentin e sulmit ndaj veturës së Policisë së Kosovës. Në një video dërguar AGK-së, shihet se protestuesit urdhërojnë që të mos xhirohet, kështu duke i shkuar nga prapa e pastaj sulmuar në bark, gazetarin e RTV 21, Burim Zariqin, njëherësh anëtarin e Bordit të AGK-së. Asociacioni i Gazetarëve të Kosovës është i shqetësuar me pamjet e dhëna në…

Read More

Sulm ndaj ekipit të KALLXO, Zveçan, 31.05.2023

Një sulm tjetër është shënuar gjatë ditës së sotme ndaj veturës së ekipit të kallxo.com, në Zveçan. Në fotografitë e publikuara nga media, shihet se protestuesit lokalë i kanë thyer xhamat veturës, e që fatmirësisht nuk ka të lënduar … Ky shënon sulmin e 17 ndaj medieve që po raportojnë nga komunat veriore të Republikës së Kosovës, që nga dita e hënë. Asociacioni i Gazetarëve të Kosovës, u bën thirrje kolegëve gazetarë, kameramanë e fotoreporterë, që të kenë kujdes të shtuar…

Read More

Sulm ndaj ekipit të RTV Dukagjinit, Zveçan, 31.05.2023

Ekipit të RTV Dukagjini gjatë raportimit në Zveçan i është dëmtuar vetura. Fatmirësisht raportohet se nuk ka të lënduar, në ndërkohë që kjo është vetura e dytë e këtij mediumi që është vandalizuar nga protestuesit lokalë. Në vazhdën e ngjarjeve në komunat veriore të Kosovës, ky është sulmi i 16 në drejtim të mediave brenda dy ditësh. Asociacioni i Gazetarëve të Kosovës me shqetësim të thellë kërkon posaçërisht nga prezenca ndërkombëtare që të krijojë ambient më të sigurt për…

Read More

Sulm ndaj ekipit të REL-it, Zubin Potok, 30.05.2023

Një mjet shpërthyes është hedhur nga një grup i protestuesve serbë, në drejtim të veturës (taksi) në të cilën ishte ekipi i Radio Evropa e Lirë. Sipas ekipit prezent, nuk dihet mjeti shpërthyes i cili është hedhur në drejtim të tyre, mirëpo zhurma ka qenë e madhe. Fatmirësisht, asnjëri nga pjesëtarët e ekipit nuk është lënduar. Në vazhdën e ndodhive në komunat në veri të vendit, mbi 15 sulme në drejtim të gazetarëve kanë ndodhur vetëm dy ditët e fundit.

Read More

Dëmtim i veturës së ekipit të Periskopit, Zveçan, 30.05.2023

Veturat e disa prej ekipeve mediale nga Prishtina, mbrëmë kanë mbetur të bllokuara në Zveçan, pas largimit të gazetarëve dhe kameramanëve, disa orë pas përleshjeve mes KFOR-it dhe serbëve lokalë. Pas KTV-së dhe T7, edhe portali online “Periskopi” e ka gjetur veturën sot të dëmtuar, dhe në bazë të pamjeve në drejtim të saj janë gjuajtur plumba. Situata është përshkallëzuar, ndërsa sulmet në drejtim të mediave vetëm sa po intensifikohen tutje. Gazetarët vazhdojnë të raportojnë…

Read More

Sulmohet ekipi i RTV21, Mitrovicë e veriut, 30.05.2023

Ekipi i RTV21, i përbërë nga gazetarja Lirie Dibrani dhe kameramani, Berat Bahtiri, janë sulmuar fizikisht nga serbët derisa po raportonin në sheshin Car Llazar. Mediumi ka njoftuar AGK-në, se krahas sulmit fizik ndaj kameramanit, atij i është marrë edhe pajisja me të cilën ishte duke xhiruar. Ekipi ka njoftuar AGK-në, se aktualisht janë duke dhënë deklaratë rreth sulmit në Policinë e Kosovës. Asociacioni i Gazetarëve të Kosovës, është thellësisht i shqetësuar me pamjet e…

Read More

Sulm ndaj ekipeve A2 CNN dhe Panorama, Leposaviq, 30.05.2023

Veturat e mediumeve shqiptare të A2 CNN dhe Panorama, të cilët po raportojnë nga veriu i vendit, janë vandalizuar. Të dyja ekipet kanë qenë brenda veturave të mediumeve të tyre. Sulmi është bërë me tulla dhe gurë, ndërsa fatmirësisht nuk ka të lënduar. Gazetarët kanë pohuar se megjithëse trupat e KFOR-it kanë qenë në vendin e ngjarjes, përpos që nuk kanë reaguar, ata edhe janë larguar direkt nga aty pa ndërmarrë ndonjë masë e cila do t’iu siguronte mbrojtje ekipeve, tashmë…

Read More

Sulm ndaj ekipit të ATV-së, Zveçan, 30.05.2023

Vetura e ekipit të ATV-së dëmtohet në Zveçan … Mëngjesin e sotëm, vetura e ATV-së ka qenë cak i sulmit nga protestuesit serbë. Në fotografitë dërguar AGK-së, shihet se i janë shpërthyer gomat veturës me qëllim të pengimit të raportimit. Kjo situatë me të cilën po përballën gazetarët është tejet shqetësuese, dhe po rëndohet çdo herë e më shumë, pasi ata po vazhdojnë të jenë target i protestuesve serbë. Asociacioni i Gazetarëve të Kosovës u bën thirrje të gjithë kolegëve…

Read More

Sulm ndaj ekipit të Kanal10, Zveçan, 30.05.2023

Ekipit të televizionit Kanal 10 iu është dëmtuar vetura gjatë raportimeve në veri të vendit. Këto sulme në drejtim të gazetarëve dhe punonjësve të tjerë medialë po intensifikohen, ndërsa ata vazhdojnë të raportojnë në kushte shumë të rënda. Për AGK-në, është e papranueshme gjendja e gazetarëve, të cilët janë targeti i vazhdueshëm i protestuesve serbë. Teksa kjo rëndohet edhe më shumë, kur atyre nuk po u ofrohet mbrojtje e drejtpërdrejtë nga KFOR, dhe prezenca tjetër…

Read More

Sulm fizik dhe tentim i pengimit të punës së gazetarëve, Leposaviq, 30.05.2023

Në Komunën e Leposaviqit aktualisht gazetarët e mbi 10 medieve janë sulmuar nga persona të maskuar. Kolegët nga Tëvë1 kanë njoftuar AGK-në, se disa persona ua kanë thyer kamerën atyre me arsyetimin që të mos i xhirojnë, pasi janë me maska. Këto sjellje nga protestuesit maskuar janë totalisht të papranueshme, dhe u bëjmë thirrje organeve kompetente të sigurisë që janë prezent në këtë komunë, t’i sigurojnë gazetarët në mënyrë që të njëjtit të raportojnë pa u sulmuar e penguar.

Read More

Sulm fizik ndaj gazetarëve, Leposaviq, 30.05.2023

Gazetarët e medieve të ndryshme janë sulmuar para pak çastesh nga protestuesit serbë në Komunën e Leposaviqit. Në një transmetim direkt të medieve, shihen disa gra duke tentuar t’i pengojnë gazetaret e RTV Dukagjinit, KOHËS dhe medieve të tjera të raportonin live nga kjo komunë. Asociacioni i Gazetarëve të Kosovës ka kontaktuar menjëherë Policinë e Kosovës, që t’u sigurojë një perimetër të sigurt të raportimit kolegëve tanë. AGK-ja, ju bën thirrje të gjithë kolegëve që të…

Read More

Sulm ndaj medieve në Zveçan, 30.05.2023

Vetura e ekipit të KOHËS që ka raportuar dje nga Zveçani, është gjetur mëngjesin e sotëm tërësisht e demoluar. Në fotografitë dhe videon e publikuar nga mediumi, shihen xhamat e thyer, gomat e shpërthyera, simbole nacionaliste të shënuara në veturë, si dhe pasqyret i mungojnë. Në të njëjtën gjendje, është gjetur edhe vetura e mediumit T7, e mbuluar me simbole nacionaliste serbe, xhama të thyer, e goma të shpërthyera. Asociacioni i Gazetarëve të Kosovës është thellësisht i…

Read More

Të shtëna me armë në drejtim të ekipit të TV Syri, Zveçan, 29.05.2023

Një veturë e ekipit të Televizionit Syri është goditur nga plumbat në Zveçan. Redaksia i ka treguar AGK-së, që e gjithë ngjarja ka ndodhur përderisa ishin duke u kthyer nga Zveçani. “Përderisa vetura ishte duke kaluar në mesin e disa grupeve të serbëve të maskuar, bashkë me kameramanët Bledar Rexha dhe Butrint Bejra, kemi dëgjuar dicka të cuditshme, dhe i kemi thënë njëri-tjetrit, se vetura jonë është goditur. Pas 10 minutave, kemi ndaluar dhe e kemi parë, që jemi goditur me…

Read More

Zjarrvënie e veturës së ekipit të Tëvë1, Zubin Potok, 29.05.2023

Vetura e mediumit Tëvë1 fillimisht është sulmuar e më pastaj është djegur sot në Komunën Zubin Potokut. Në fotografitë dërguar AGK-së, shihet se i janë thyer xhamat dhe shpërthyer gomat e veturës, e më pastaj edhe e vënë në flakë. Për AGK-në, kjo sjellje është e patolerueshme, dhe u bëjmë thirrje NATO dhe EULEX të reagojnë sa më parë në mënyrë që kolegët të raportojnë pa u rrezikuar, penguar e dëmtuar pajisjet e tyre të punës. AGK-ja, gjithashtu, ju bën thirrje të gjithë…

Read More

Pengim në ushtrimin e detyrës, Zveçan, 29.05.2023

Redaksia e Gazeta Papirus, e ka njoftuar Asociacionin e Gazetarëve të Kosovës, se tre persona të maskuar ia kanë rrëzuar kamerën ekipit të mediumit të tyre, përderisa ishin duke filmuar automjetet e KFORit. Në videon dërguar AGK-së, dëgjohet njëri prej personave të maskuar duke i thënë ekipit që mos të xhirojnë. Këto pamje janë tejet shqetësuese për AGK-në, andaj sërish ju bëjmë thirrje organeve të rendit, prezencës ndërkombëtare në Kosovë, që t’i sigurojnë gazetarët që të…

Read More

Tentim sulmi ndaj ekipit të Periskopit në Zveçan, 29.05.2023

Dy persona të maskuar kanë tentuar të sulmojnë ekipin e Periskopit sot në Zveçan. Në një fotografi dërguar AGK-së, shihet se bluza e një kolegu është shqyer si shkak i tentimit të sulmit, nga i cili fatmirësisht nuk ka të lënduar. Asociacioni i Gazetarëve të Kosovës është tejet i shqetësuar me situatën e krijuar për mediet dhe gazetarët, të cilët po raportojnë nga këto komuna, andaj kërkon nga kolegët që të kenë kujdes të shtuar gjatë raportimit. Njëherësh, AGK-ja…

Read More

Vandalizim i veturës së Top Channel, Zveçan, 29.05.2023

Një veturë e mediumit Top Channel është vandalizuar sot nga protestuesit në Zveçan. Me këtë veturë me të cilën po udhëtonin katër gazetarë të medieve të ndryshme, është vandalizuar me sloganin nacionalist, si dhe me qëllimin që të mos mund ta ngasin më tej. Asociacioni i Gazetarëve të Kosovës po i përcjell me shqetësim zhvillimet në këto komuna, dhe u bën thirrje kolegëve gazetarë, kameramanë dhe fotoreporterë që të kenë kujdes të shtuar gjatë raportimit, dhe t’i respektojnë…

Read More

Sulm ndaj medieve RTV Dukagjini dhe KALLXO, Leposaviq, 29.05.2023

Veturat e RTV Dukagjinit dhe të KALLXOs, janë vandalizuar dhe dëmtuar nga protestuesit në Leposaviq. Në videot e publikuar në medie, shihen veturat e RTV Dukagjinit dhe KALLXOs, me simbolin e motos jozyrtare të serbëve “Samo sloga Srbina spasava” (Vetëm uniteti i shpëton serbët), gomat e shpërthyera, si dhe mbulimin e “Republika e Kosovës” në targa. AGK-ja, e dënon këtë akt të protestuesve, njëherësh u bën thirrje Policisë së Kosovës dhe prezencës ndërkombëtare në Kosovë, që…

Read More

Fushatë linçuese kundër Dafina Demakut, Prishtinë, 28.05.2023

Dafina Demaku - kryeredaktore në portalin online Periskopi, dhe analiste e rregullt në televizionin kombëtar, KTV, e ka njoftuar AGK-në për një fushatë denigruese dhe linçuese ndaj saj që po zhvillohet në rrjete sociale, kryesisht në TikTok. Në disa video, Demaku përshkruhet si “gazetare pro-serbe” dhe “e dyshuar për agjente të BIA-s serbe”. AGK-ja, e dënon ashpër këtë fushatë kundër Demakut, që e cenon direkt sigurinë e saj dhe të afërmëve të saj. Njëherësh, AGK-ja fton…

Read More

Sulm ndaj Ekipit të KOHËS, Zveçan, 26.05.2023

Ekipi i KOHËS është sulmuar me sot në Zveçan. Ekipi është sulmuar me gurë nga persona të maskuar, por që fatmirësisht askush nuk është i lënduar. Asociacioni i Gazetarëve të Kosovës po përcjell me shqetësim situatën e rënduar të sigurisë në 4 komunat në veri, prej nga dhjetëra gazetarë, kameramanë, foto-reporterë dhe punëtorë të tjerë medial po raportojnë. AGK-ja, u bën thirrje organeve të rendit, Policisë së Kosovës dhe prezencës ndërkombëtare në Kosovë, që të mundësojnë…

Read More

Sulm ndaj gazetarëve dhe medieve, Prishtinë, 25.05.2023

Anëtari i partisë politike Vetëvendosje në KQZ, Sami Kurteshi, është përfshirë të mërkurën në një sulm të radhës, të rëndë kundër medieve dhe gazetarëve. Duke komentuar reagimet për emërimin e zonjës Luljeta Aliu për anëtare të Komisionit të Pavarur të Medieve, zoti Kurteshi, ka akuzuar mediet dhe gazetarët se janë pjesë e “krimit të organizuar politik-ekonomik nën firmën e PLANS”. Në një gjuhë shumë të rrezikshme dhe absolutisht të papranueshme, zoti Kurteshi ka shkruar se…

Read More

Kërcënim ndaj gazetares, Eriola Cacaj, Prizren, 19.05.2023

Redaksia e portalit “Nacionale”, ka njoftuar për kërcënimin që i është bërë gazetares, Eriola Cacaj, e cila po raportonte për tenderin për larjen e automjeteve të komunës së Podujevës. Pronari i kompanisë nga Prizreni, që e ka fituar tenderin dëgjohet në bisedë telefonike duke ofenduar dhe kërcënuar gazetaren, e cila po hulumtonte për kompaninë. AGK-ja, e konsideron këtë gjuhë të papranueshme, dhe fton të gjitha palët të përmbahen nga kërcënimet ndaj gazetarëve, në mënyrë që…

Read More

Pengim në ushtrimin e detyrës, Prishtinë, 12.05.2023

Gazetarët Kosovë Gjoci i Euronews Albania dhe Besarta Hoti e portalit Periskopi, janë penguar në detyrë nga mbrojtja e afërt e Kryeministrit të Kosovës, Albin Kurti, dhe Ministres së Ekonomisë, Artane Rizvanolli. Gjoci ka njoftuar se dy individë nga mbrojtja e kanë penguar në punë – njëri e ka shtyrë duke ia dëmtuar pajisjet, kurse tjetri e ka kërcënuar me fjalët “këqyrem mirë në sy e mbajmë në mend”. Sipas gazetarit Gjoci, kryeministri Kurti e ka parë skenën dhe nuk ka…

Read More

Kërcënim ndaj gazetares së TV Syri, Edmonda Avdija, Gjakovë, 27.04.2023

Edmonda Avdija - gazetare në Televizionin Syri në Gjakovë, e ka njoftuar Asociacionin e Gazetarëve të Kosovës, se është kërcënuar. Avdija ka treguar se personi me inicialet B.A, ka përdorur gjuhë kërcënuese në drejtim të saj, përderisa ishte në fshatin Mejë të Komunës së Gjakovës. “Nuk guxon më të shkelësh në fshatin Devë, sepse ta prishi fytyrën dhe t’i thej këmbët”, i është drejtuar B.A, rrëfen gazetarja për një storie që ajo kishte publikuar për shpronësimet që ishin bërë…

Read More

Sulm fizik ndaj gazetarit Valon Syla, Prishtinë, 11.04.2023

Gazetari njëherësh drejtuesi i Gazeta Metro, është sulmuar fizikisht, të martën në mbrëmje nga tre persona, të cilët dyshohet se e kanë përcjellë atë nga studio e T7, ku ishte i ftuar në debat, deri në lagjen Bregu i Diellit, në Prishtinë. Gazetari Syla ka pranuar trajtim mjekësor në Qendrën Klinike Universitare të Kosovës, teksa sipas deklaratave të tij të para për mediet, ka pësuar lëndime në kokë. Rasti është hapur në Policinë e Kosovës. Ky sulm për Asociacionin e…

Read More

Gjuhë e papranueshme ndaj gazetarëve, Prishtinë, 03.04.2023

Bordi i Asociacionit të Gazetarëve të Kosovës, e ka parë me shqetësim statusin e ish-deputetit të NISMAs, Zafir Berisha kundër autorit të emisionit “Debat Plus” në RTV Dukagjin, Ermal Panduri. Berisha në profilin e tij në Facebook, ka shkruar se “Ermal Panduri i Dukagjinit vazhdon të mbetet zëri më besnik i politikës së Serbisë, se si i trajton temat që lidhen me luftën dhe me mostrumin politik në Hagë.” Çdo asocim i gazetarëve dhe medieve me Serbinë është i papranueshëm dhe…

Read More

Gjuhë e papranueshme ndaj medieve, Prishtinë, 30.03.2023

Blerim Vela - Shef i Stafit të Presidentes së Kosovë, Vjosa Osmani, ka sulmuar mediet e Kosovës, pas raportimeve për një vendim të pritshëm të Gjykatës Kushtetuese për deputetë të minoriteteve në Kuvendin e Kosovës, që si zinxhir mund të vë në pikëpyetje zgjedhjen e Presidentes. Vela në një postim skandaloz në Twitter, thotë se raportimet e medieve të Kosovës “janë pjesë e luftës speciale të realizuar sipas skemës së përgatitur nga Beogradi dhe të realizuar përmes…

Read More

Kërcënim ndaj redaktorit, Alban Selimi, Prishtinë, 16.03.2023

Asociacioni i Gazetarëve të Kosovës me shqetësim ka pranuar lajmin për tentim zjarrvënien e garazhit të redaktorit të transmetuesit publik, Alban Selimi. Selimi mbrëmjen e djeshme përmes rrjetit social Facebook, ka treguar se dikush ka tentuar ta frikësojë atë me këtë akt, por që nuk ia ka arritur qëllimit. “Dikush ia vuni flaken; me m’frikesu. S’ia arrijne qellimit!”, ka shkruar ai. Për AGK-në kërcënime të tilla janë tërësisht të papranueshme dhe e cenojnë rëndë lirinë e…

Read More

Gjuhë denigruese ndaj T7, Kamenicë, 13.03.2023

Vaxhid Rexhepaj, Shef i Kabinetit të Kryetarit të Kamenicës, Kadri Rrahimaj, ka përdorur gjuhë të papërshtatshme ndaj gazetarit të Televizionit 7, Çlirimtar Morina. Rexhepaj, i pyetur për një fotografi montazh në zyrën e Rrahimajt që është bërë virale, ka zgjedhur t’i sulmojë mediat, në vend të dhënies së një përgjigjeje. Në videon e publikuar nga T7, Rexhepaj dëgjohet duke thënë se “pikturën do t’ua dërgojmë pronarëve tuaj, si Aleksandar Vuciqi”. Asociacioni i Gazetarëve të…

Read More

Kërcënimet të tjera ndaj gazetarëve, Fushë Kosovë, 02.03.2023

Zyrtarja e Komunës së Fushë-Kosovës, Hasime Qyqalla, ka tentuar të frikësojë gazetarin e KALLXO.com, Behar Mustafën, me inicim të ndjekjes penale. Ky frikësim vjen pas një hulumtimi të KALLXO.com, ku përfshihet i biri i zyrtares në fjalë. Në ndërkohë që, e njëjta gjatë ditës së sotme, nëpërmjet telefonit e ka kërcënuar gazetarin se do t’ia vendosë emrin në një kallëzim penal. Asociacioni i Gazetarëve të Kosovës e dënon këtë tentim të personit zyrtar për të heshtur gazetarin…

Read More

Gjuhë denigruese ndaj ekipit të "Betimi për Drejtësi", Prishtinë, 24.02.2023

Anëtari i Këshillit Prokurorial të Kosovës - KPK, Agron Beka, të enjten në mbledhjen e KPK-së, ka bërë akuza ndaj emisionit “Betimi për Drejtësi”. Më 18 shkurt 2023 në KTV, është transmetuar emisioni “Betimi për Drejtësi”, me titull “Përplasjet institucionale për Agron Bekën”, në të cilin Beka ishte protagonist i shpërfaqur përmes kallëzimeve penale, si i dyshuar për keqpërdorim të detyrës zyrtare. Beka në mbledhjen e KPK-së, ka akuzuar se përmbajtja e emisionit televiziv ka…

Read More

Kërcënim me armë ndaj ekipit të T7, Leposaviq, 08.02.2023

Ekipi i T7 i përbërë nga gazetari Unitet Berisha edhe kameramani Përparim Gashi, janë ndjekur me armë zjarri nga 3 persona në Leposaviq. "Ekipi i T7 kanë shkuar sot Leposaviq për të raportuar për një kontrabande të cilën e ndaloi Policia e Kosovës në fshatin Jashanicë, mirëpo gjatë rrugës për në këtë fshat një veturë me 3 persona të armatosur brenda është vënë në ndjekje të ekipit të televizionit. Gjatë gjithë kësaj kohe nga vetura me targat GM-074-NO, personat brenda ia…

Read More

Pengim në kryerje të detyrës, Prishtinë, 26.01.2023

Pak orë para mbajtjes së Kuvendit të Jashtëzakonshëm të FFK-së, gazetarët dhe mediet në Kosovë nuk e kanë asnjë informacion për vendin dhe orën e kësaj ngjarjeje. AGK-ja, i bën thirrje Federatës së Futbollit të Kosovës që të organizojë Kuvend të hapur dhe transparent, në mënyrë që opinioni të jetë i informuar për vendimet e rëndësishme që do të merren në këtë Kuvend. Kjo bëhet akoma më e rëndësishme në kohën kur shtëpia më e madhe e futbollit në vend nuk e ka përfunduar ende…

Read More

Fyerje dhe kërcënime ndaj gazetarit, Bujar Vitija, Prishtinë, 12.01.2023

Asociacioni i Gazetarëve të Kosovës është njoftuar nga gazetari, Bujar Vitija, për një seri fyerjesh, linçimesh e kërcënimesh që i janë bërë në ditët e fundit, pas një serie shkrimesh rreth dyshimeve për korrupsion në Spitalin Publik të Vushtrrisë. AGK-ja e dënon gjuhën e përdorur ndaj gazetarit Vitija, dhe konsideron se ajo pengon punën e tij dhe të gazetarëve të tjerë. Të gjitha organet duhet ta bëjnë punën e tyre profesionale, për të zbardhur ngjarjet rreth akuzave të…

Read More

NAPAD NA EKIPU KLAN KOSOVO, ZUBIN POTOK, 26.12.2022.

Maskirana lica su napala ekipu Klan Kosovo u Zubinom Potoku. Ekipa koju su činili novinari Qëndresa Bellagoshi, Drin Demiri, snimatelj Agon Bejtullahu i vozač Elsad Sinani je napadnuta danas u selu Zupče. Novinarki Bellagoshi i vozaču Sinaniju je ukazana medicinska pomoć, nakon što ih je udarilo u lice automobilsko staklo koje je razbijeno kamenicama. U međuvremenu, Demiri i Bejtullahu su prošli bez povreda. O slučaju je obaveštena i Kosovska policija. Stalni napadi…

Read More

DENIGRIRAJUĆI JEZIK USMEREN PROTIV NOVINARA AGIMA ADEMIJA, ŠTIMLJE, 25.12.2022.

Novinar Grupe KOHA, Agim Ademi, je obavestio ANK o uvredljivom i pretećem jeziku koji je gradonačelnik Štimlja, Qemajl Aliu, koristio protiv njega na sednici Skupštine opštine. Aliu se citira da je nazvao „prontistom“: Ademija, rekavši da će ga „prijaviti“ direktorki njegovog radnog mesta. „Gospodine Jakupi, našli ste jednog novinara „prontistu“, poput Agima Ademija. On je prontista kao i vi. Čak ste iskoristili i neznanje jednog tehničkog radnika tamo i svake nedelje…

Read More

DENIGRIRAJUĆI JEZIK USMEREN PROTIV NOVINARKE SARANDE RAMAJ, PRIŠTINA, 23.12.2022.

Tokom izveštavanja u Odboru za budžet, rad i transfere Skupštine Kosova, članica Organa za razmatranje nabavki, Kimete Gashi, je omalovažavala rad novinarke Grupe Koha, Sarande Ramaj, čak sugerišući i „preduzimanje mera“ protiv nje. Kako se vidi na snimku Komisije, članica Odbora ORN je govorila o Ramaj kada je rekla da postoji „samo jedna glasna i krajnje dezinformišuća novinarka“. „Tražila sam od članova odbora i razgovaramo da li da pokrenemo postupak protiv ove…

Read More

NAPAD NA TELEVIZIJSKU EKIPU TËVË1, SEVERNA MITROVICA, 20.12.2022.

U večernjim satima se je dogodila još jedna eksplozija - ovoga puta pored televizijske ekipe Tëvë1 u Bošnjačkoj mahali u opštini Mitrovica. Ekipa u sastavu novinara Gojarta Jasharija i kamermana Rrona Agollija je bila prisutna kada je došlo do eksplozije. „Eksplozija je bila snažna. Nismo uspeli da vidimo one koji su bacili napravu, ali je u trenutku eksplozije u blizini bila i policija. Koliko su oni mogli da vide, bilo je negde između 5-6 organizovanih ljudi koji su bacili…

Read More

NAPAD NA EKIPU KLAN KOSOVO, ZUBIN POTOK, 19.12.2022.

Ekipa Klan Kosovo u sastavu novinara Harisa Ademija, snimatelja Agona Bejtullahua i vozača Elsada Sinanija je napadnuta danas dok je izveštavala u blizini barikada koje se postavljene u selu Čabra u Zubinom Potoku. Napadači su ekipu gađali kamenicama i vređali i psovali ih. Ovo je treći napad na kolege čime se otežava i ugrožava njihova bezbednost tokom izveštavanja. Asocijacija novinara Kosova je veoma zabrinuta za bezbednost kolega koji izveštavaju sa severa zemlje. ANK…

Read More

PRETEĆI JEZIK USMEREN PROTIV EKIPE KLAN KOSOVO, PRIŠTINA, 14.12.2022

Autori i novinari emisije „Kiks Kosova“ na Klan Kosovu su obavestili Asocijaciju novinara Kosova, ANK, o pogrdnom i pretećem jeziku koji je finansijski direktor Telekoma Kosova, Feim Kelmendi, koristio prema ekipi ove televizije. U nizu mejlova, Kelmendi je Klan Kosova nazvao „televizijom kriminalnog klana Devollija“, a novinare „slugama kriminalnog klana“. ANK smatra da je takav jezik neprihvatljiv i veoma opasan. Telekom Kosova, kao javno preduzeće, ima obavezu da odgovori…

Read More

Napad na ekipu RTV Dukagjini, Severna Mitrovica, 09.12.2022.

Ekipa RTV Dukagjini je večeras napadnuta eksplozivnom napravom tokom direktnog izveštavanja novinarke Doruntine Bylykbashi u severnom delu Kosova. Ovo je drugi napad u dva dana na ekipe koje izveštavaju sa severa Mitrovice. Stoga, ANK još jednom poziva nadležne institucije da preduzmu mere kako bi osigurale bezbednost novinara tokom njihovog izveštavanja.

Read More

NAPAD NA EKIPU KALLXO.COM, SEVERNA MITROVICA, 09.12.2022

Ekipu Kallxo.com je jutros u Severnoj Mitrovici napala grupa maskiranih Srba. Automobil kojim su putovali novinarka Shkodrane Dakaj i producent Valdet Salihu je napala grupa maskiranih Srba u blizini Tehničke škole. Asocijacija novinara Kosova je duboko zabrinuta za bezbednost novinara koji izveštavaju iz ovog dela zemlje, istovremeno najoštrije osuđuje napad i ponovo zahteva od Kosovske policije da se pobrine da obezbedi adekvatne bezbednosne uslove za izveštavanje novinara…

Read More

Sulm fizik ndaj kameramanit, Jetmir Muji, 17.11.2022, Mitrovicë

Kameramani i portalit “Insajderi”, Jetmir Muji, është sulmuar sot paradite në Mitrovicën e veriut nga një grup i serbëve lokalë, derisa ishte duke xhiruar për një emision. Sipas kësaj medie, Muji bashkë me gazetarin, Visar Duriqi, kanë qenë në veri për të përgatitur një emision, kur kanë parë futjen në veturë të një të riu nga disa persona. Kur Muji e ka xhiruar ngjarjen, ai është sulmuar nga këta persona, dhe ka përfunduar në Emergjencën e Spitalit në jug të Mitrovicës.

Read More

Linçim ndaj Arsim Lanit dhe Leonard Kerquki, Prishtinë, 05.10.2022

Deputeti i partisë në pushtet, Vetëvendosje, Sali Zyba, ka publikuar sot në profilin e tij në Facebook, një videomontazh ku paraqet kryeredaktorin e televizionit T7, Arsim Lani dhe drejtorin e T7 dhe Gazeta Express, Leonard Kërquki duke prezantuar emisione të ndara të vitit 2016 dhe 2022 me mbishkrimin “E njëjta luftë e UÇK-së, i njëjti medium”. AGK-ja konsideron se një video-montazh e tillë e publikuar nga një deputet dhe e shpërndarë nga dhjetëra pjesëtarë të VV-së, është…

Read More

PRETNJE NOVINARU IRFANU MALJIĆIJU [IRFAN MALIQI], VITINA, 28.09.2022

Redakcija Plus TV je danas obavestila Asocijaciju novinara Kosova da je novinaru ovog medija, Irfanu Maliqiju pretio Sulja Saljihu [Sylë Salihu], rukovodilac za socijalne usluge u CSR u Vitini. Maliqi je primio poruke i od Hisena Imerija [Hysen Ymeri], šefa Kancelarije za ljudske resurse u opštini Vitini u vezi hronike o nedostatku stručnjaka u ograncima socijalnog rada u ovoj opštini. Asocijacija novinara Kosova osuđuje ove radnje Salihua i Ymerija i istovremeno ocenjuje da…

Read More

PRETNJE NOVINARKI DIELZI LJUŽI [DIELLZA LUZHA], PRIŠTINA, 09.09.2022

Novinarki Diellzi Luzhi je pretio jedan od vozača sanitetskog vozila u bolnici u Mitrovici. „Novinarka Diellza Luzha je danas u jednom članku izvestila o zloupotrebama saniteta u bolnici u Mitrovici. Zbog ovog članka je jedan od vozača, Bajram Ferati, pretio Luzhi. Novinarka je prvo stupila u kontakt sa Feratijem kako bi dobila objašnjenja u vezi zloupotreba saniteta, ali on nije prihvatio da govori. Međutim, nakon objavljivanja članka on je kontaktirao novinarku i pretio…

Read More

Sulm ndaj medieve, Prishtinë, 03.09.2022

Ka vazhduar fushata e intensifikuar e disa individëve, pjesë të strukturave ose të afërt me partinë në pushtet, Vetëvendosje kundër mediave në Kosovë. Elvis Hoxha e Hysamedin Feraj, ish-këshilltarë të Kryeministrit Kurti dhe Sadri Ramabaja, ish-asamblist i Vetëvendosjes, kanë bërë komente publike fyese kundër gazetës online “Nacionale”, duke i targetuar gazetarët dhe raportimet e këtij medium rreth grevës në arsim. Për më tepër, Hoxha para pak ditësh kishte shkruar se “në…

Read More

PRETNJE NOVINARKI ARJANI BERIŠI [ARJANA BERISHA], PRIŠTINA, 19.08.2022

Gazetarja e kallxo.com, është kërcënuar nga shoferi i autobusit në kompaninë “Di Passio Tour” - menjëherë pasi të njëjtit iu publikua video duke përdorur telefonin gjatë vozitjes. Në një audio-incizim të publikuar nga mediumi dëgjohet se shoferi vazhdimisht e shanë gazetaren, e cila insiston t’i marrë një qëndrim të tij në lidhje me situatën. Pavarësisht kërkesës së gazetares që të ndalojë të sharat, ai vazhdon dhe e kërcënon duke kërkuar që video mos të publikohet. “Qaj…

Read More

PRETNJA NOVINARIMA, PEĆ, 04.08.2022

Šefu deska Radija Goraždevac, Miliću Petroviću, je danas u kancelarijama ovog medija pretio Momir Bulatović, sin civilne službenice u lokalnoj policijskoj stanici, kako je kancelarija ovog medija obavestila ANK. Prema obaveštenju, uzrok ovih pretnji je bio članak Radija Goraždevac u vezi peticije u vezi sa žalbom na ponašanje jednog policajca. „Stisnite zube ako ne sklonite protivrečni članak“, rekao je Bulatović novinaru. Policija je sprovela osobu koja je pretila u stanicu…

Read More

Pretnje medijima, Priština,14.07.2022

U današnjem govoru u Skupštini, poslanica stranke na vlasti, Samoopredeljenje, Fitore Pacolli je pozvala da vlada uredi medije, a posebno one on-line … Otvoreni poziv poslanice Pacolli na direktnu intervenciju Vlade za kontrolu nad medijima je neprihvatljiv za ANK i SŠK i predstavlja pretnju po slobodu medija u zemlji. Mediji, većina kojih je registrovana kao preduzeća u KARP-u, kao i deo njih koji su registrovani kao NVO-i, uređuju svoju delatnost preko odgovarajućih…

Read More

KIBERNETIČKI NAPAD NA PORTAL NACIONALE, 11.07.2022

Redakcija on-line portala „Nacionale“ je danas obavestila Asocijaciju novinara Kosova da se suočava sa salvom kibernetičkih napada koji direktno utiču na rad novinara ovog medija. ANK zahteva od Kosovske policije i Jedinice za kibernetički kriminal da hitno istraži izvor ovih napada i pronađe autore ove organizacije. Kosovski mediji su i u prošlosti bili meta kibernetičkih napada što pored finansijskog uticaja utiče i na slobodu medija da deluju, kao i na bezbednost…

Read More

FIZIČKI NAPAD NA EKIPU RTK, PRIŠTINA, 11.07.2022

Ekipa, u čijem sastavu su bili novinarka Ćendresa Duraku [Qëndresa Duraku] i kamerman Besnik Ljatifi [Besnik Latifi], je napadnuta na Zelenoj pijaci dok su realizovali temu uličnih prodavaca. Prema obaveštenju televizije, jedan od prodavaca je nasrnuo na kamermana i novinarku, time ih sprečavajući da realizuju temu. Asocijacija novinara Kosova je sa zabrinutošću primila vest o fizičkom napadu na ekipu RTK-a. ANK osuđuje ovaj napad i poziva pravosudne organe da ovaj slučaj…

Read More

Gjuhë ofenduese ndaj gazetarit Bojan Tomic, Shtërpcë, 08.07.2022

Predsednik opštine Štrpce Dalibor je vređao novinara drugog kanala javnog servisa RTK2 Bojana Tomića. Novinar je obavestio ANK da je na dan policijske akcije u opštini Štrpce čekao na red da dobije izjavu gradonačelnika Jevtića o akciji, ali je on odbio, vređajući novinara. “Ti mi se ne obraćaj. Svima mogu dati izjavu, samo tebi ne. Ti nisi novinar, ti širiš laži i neistine. Ti nisi novinar. Ja ću razgovarati sa svima, ali ne i sa tobom“, citira Tomić́ gradonačelnika…

Read More

Pengim në kryerjen e detyrës, Gjakovë, 14.06.2022

Novinarki TV SYRI, Edmondi Avdiji, nije dozvoljen ulazak u Odeljenje za transfuziju krvi Bolnice „Isa Grezda“ u Đakovici od strane šefa ovog Odeljenja, Krešnika Abrašija [Kreshnik Abrashi]. „Novinarki Edmondi Avdiji nije dozvoljen ulazak u Odeljenje za transfuziju krvi Bolnice „Isa Grezda“ od strane šefa ovog Odeljenja, Kreshnika Abrashija, uz obrazloženje da ste me objavili na portalu kada su me uhapsili. Prema njihovim rečima, Abrashi je zatvorio vrata uz veoma grubo…

Read More

Gjuhë kërcënuese ndaj gazetarit, Arlind Sadiku, Gjilan, 04.05.2022

Gazetari Arlind Sadiku ka raportuar sot në Asociacionin e Gazetarëve të Kosovës se është kërcënuar nga gjyqtari, Mervan Bejtullahu. Sipas Sadikut, Bejtullahu e ka kërcënuar haptazi para ndeshjes Gjilani – Drita, duke i thënë se “veç jemi në Gjilan, se t’ishim kanë në Prishtinë, t’kisha kallxu”. Për AGK-në, një gjuhë dhe sjellje e tillë është e papranueshme dhe e pamundëson raportimin e gazetarit nga vendi i ngjarjes. AGK-ja gjithashtu kërkon nga Federata e Futbollit e…

Read More

DENIGRIRAJUĆI JEZIK USMEREN PROTIV NOVINARA AGIMA ADEMIJA, PRIŠTINA, 03.05.2022

Novinar Grupe KOHA, Agim Ademi, je danas obavestio ANK o nizu javnih uvredljivih reakcija nakon jednog članka o troškovima gradonačelnika Štimlja, Ćemajlja Aljiua [Qemajl Aliu]. Ademija je jedan od visokih zvaničnika Pokreta Samoopredeljenje u Štimlju, Haljilj Kurtiši [Halil Kurtishi], nazvao „slugom Kanala Pronto“. ANK ovakav jezik smatra neprihvatljivim i jezikom koji direktno ugrožava bezbednost novinara Ademija. ANK poziva gradonačelnika Aliua da se distancira od…

Read More

PONIŽAVAJUĆI JEZIK USMEREN PROTIV NOVINARKE BESARTE HOTI, PRIŠTINA, 15.04.2022

Ministar unutrašnjih poslova, Dželjalj Svečlja [Xhelal Sveçla], je danas na konferenciji za štampu koristio ponižavajući jezik usmeren protiv novinarke Besarte Hoti. Novinarka Hoti je postavila pitanje Ministru u vezi zapošljavanja njegove sestre u Ministarstvu poljoprivrede Vlade Kosova, dok je Sveçla nazvao „glupostima“ pitanja novinarke. Ponašanje ministra Svečlja je neprofesionalno zbog funkcije koju drži, a takođe nosi i seksističku konotaciju. Njegov odgovor je…

Read More

PRETNJE NOVINARIMA FRONT ONLINE, PRIŠTINA, 10.04.2022

Nakon objavljivanja dela optužnice kojom Osnovno tužilaštvo u Prištini tereti pevača Asdrena Đikolija [Asdren Gjikolli], poznatog kao Gjiko, on je tužio za klevetu novinare portala „FrontOnline”, glavnog i odgovornog urednika Ljavdima Hamidija [Lavdim Hamidi] i direktora Enisa Veljiua [Enis Veliu], zahtevajući i bezbednosnu meru protiv njihovih objava na Facebook-u. Objave se odnose na njihovo izveštavanje u „FrontOnline“. Gjiko je od Osnovnog tužilaštva u Prištini zahtevao…

Read More

PRETNJE NOVINARIMA INFOKUSA, PRIŠTINA, 10.04.2022

Tužilac Remzuš Ljatifi [Remzush Latifi], iz Osnovnog tužilaštva u Prištini je 9. marta 2018. godine podigao optužnicu protiv novinara Škeljzena Dakaja [Shkelzen Dakaj] i novinarke Valjdete Dakaj [Valdete Dakaj] iz portala Infokus za „Lažno izveštavanje ili prijavljivanje“ iz člana 390. Krivičnog zakonika. Tužilac Latifi tvrdi da je portal Infokus „objavio neistinite informacije da navodno biznismen Bljerim Devoli [Blerim Devolli] poseduje falsifikovani pasoš Crne Gore“.

Read More

DENIGRIRAJUĆI JEZIK USMEREN PROTIV NOVINARA, PRIŠTINA, 08.04.2022

Predsednik AAK-a, a ujedno i poslanik, Ramush Haradinaj, je danas napao medije u Albaniji i na Kosovu nazivajući ih „plaćenicima“ i „prodanima“ nakon njegovih navoda da su izveštavali da se može uzeti u obzir za predsednika Albanije. Štaviše. Haradinaj je optužio medije da rade „protiv interesa Albanije i Kosova“. Ovakav jezik je preteći, denigrirajući, neprihvatljiv i ugrožava bezbednost novinara. ANK poziva gospodina Haradinaja i sve političke aktere da svoje žalbe usmere…

Read More

Pengim në kryerjen e detyrës, Prishtinë, 05.04.2022

Federata e Futbollit të Kosovës ka marrë vendim për të mbyllur punimet e Kuvendit zgjedhor për gazetarë dhe media, kuvend ky që është paraparë të mbahet më 6 prill. Sipas njoftimit të FFK-së, vetëm një transmetues do të lejohet në atë hapësirë, por asnjë gazetar. Asociacioni i Gazetarëve të Kosovës e ka pranuar me shqetësim këtë vendim dhe se vlerëson se arsyetimi i hapësirës është i paqëndrueshëm, pasi që ngjarje të ngjashme janë mbuluar edhe në të kaluarën nga të gjitha…

Read More

PRETNJE NOVINARU DIAMANTU BAJRI, PRIŠTINA, 04.04.2022

Novinar Gazeta Blic, Diamant Bajra je primio preteće poruke nakon njegove poslednje emisije u kojoj je obradio temu falsifikovanih novčanica u opticaju. „Nakon emitovanja emisije „Falsifikati koji ugrožavaju Kosovo“ na televiziji „Kanal10“, Bajra je na njegovom kanalu na “TikTok” postavio isečak emisije gde je zatim primio preteću poruku sa jednog od lažnih profila gde je stojalo „Da li razmišljaš da može da ti izađe neko i opali automatom, a da niko ne zna“.. U vezi ovog je…

Read More

Gjuhë linçuese ndaj gazetarëve, Prishtinë, 21.03.2022

Shefi i Stafit të kryeministrit Kurti, Luan Dalipi, nëpërmjet një shkrimi në Facebook, sot ka sulmuar në mënyrë të paprecedent mediet në Kosovë, duke i lidhur ato me “biznese kriminale”, dhe duke u bërë thirrje atyre që ai i ndanë në “qytetarë të dinjitetshëm”, t’i bojkotojnë ato. AGK-ja konsideron se thirrja e tillë publike e njeriut më të afërt të kryeministrit Kurti në qeveri është shumë e rrezikshme, dhe thirrje e hapur për linçim. Gjuha e zotit Dalipi është në…

Read More

KIBERNETIČKI NAPAD NA BULETINI EKONOMIK, 26.02.2022, PRIŠTINA

Asocijacija novinara Kosova je sa zabrinutošću primila vest o kibernetičkim napadima na stranice „Buletini Ekonomik“ i „Buletini Newsletter“. U obaveštenju koje je dostavljeno ANK-u stoji: 25.02.2022. su u ranim jutarnjim časovima napadnute dve glavne stranice „Buletinit Ekonomik“ na Facebooku: „Buletini Ekonomik“ i „Buletini Newsletter“. Trenutno je za obe ove stranice preuzeta kontrola usled gorenavedenog kibernetičkog napada. Rukovodeće osoblje našeg portala od juče nije…

Read More

NAPAD NA NOVINARE RTV DUKAGJINI, 21.02.2022, PRIŠTINA

Danas je napadnuta ekipa „RTV Dukagjini“ u sastavu Liridona Llozanija i kamermana Diamanta Maxharraja dok su izveštavali u naselju Pejton u Prištini u vezi prijavljivanja prihoda PAK-u. Jedan od vlasnik jednog od lokala na mestu odakle je ekipa snimala je prvo pokušao da spreči snimanje, a zatim je i udario kamermana Maxharraja. Novinari su odmah prijavili Kosovskoj policiji koja je lice uhapsila. Oni su takođe dali i izjavu u policijskoj stanici o incidentu. ANK snažno…

Read More

ANK snažno osuđuje ovaj fizički napad koji još više povećava nesigurnost novinara u njihovom svakodnevnom radu.

Suprug predsednice Kosova, Prindon Sadriu, koristio je denigrirajući jezik protiv novinara i medija na Kosovu, nazivajući ih "udruženim zločinačkim poduhvatom". „Kada predstavnici udruženih zločinačkih poduhvata, „novinari“ parapolitike i osobe uključene u reket i milionske zloupotrebe morališu. Ovo su moralisti i klevetnici koji su plaćali $1.200 noć smeštaja u Njujorku u hotelu „Interconntinental“ na Menhetnu, dok su doručak plaćali $50 po osobi (ručkovi i večere su ih…

Read More

HAPŠENJE: KAMERMAN ALBION SELITAJ, SUVA REKA, 03.02.2022

Policija je danas u Suvoj Reci uhapsila kamermana novinske agencije „Ekonomia Online“, Albiona Selitaja dok je on obavljao njegov zadatak izveštavajući o policijskoj akciji u NBI „Suva Reka“. ANK oštro osuđuje neprofesionalno ponašanje pripadnika Kosovske policije i zahteva njegovo momentalno oslobađanje. ANK očekuje od Kosovske policije umesto da ometa, da omogući uslove za izveštavanje medijskih radnika na ovakvim događajima.

Read More

ZASTRAŠIVANJE NOVINARA, ALBANA MUHAXHERIJA, KAČANIK, 27.12.2021

Novinar i urednik portala "Indeksonline", Alban Muhaxheri, je obavestio ANK da je nekoliko sati ispitivan u policijskoj stanici u Kačaniku, nakon što je pisao o pripadniku policije na lokalnoj stranici na Facebooku. Prema Muhaxheriju, od njega je traženo da ukloni natpis ili će biti zadržan u pritvoru do 48 sati. ANK osuđuje poziv policije da intervjuiše novinara i to vidi kao otvoreni pritisak na rad medija. ANK takođe poziva Kosovsku policiju da istraži ponašanje…

Read More

SELEKTIVNI PRISTUP PREMA NOVINARU ADRIATIKU KELMENDIJU, BEOGRAD, 22.12.2021

Kosovski novinar, Adriatik Kelmendi, prijavio je da ga je tokom poslednje posete Beogradu ispitivala srpska BIA. Prema Kelmendiju, on se u stvari već neko vreme suočava sa ovakvim ponašanjem srpskih vlasti svaki put kada je u prilici da otputuje u Srbiju. Od Kelmendija je traženo da pojasni svoje javne stavove. ANK smatra neprihvatljivim takvo ponašanje prema novinaru i aktivisti za regionalno pomirenje. Asocijacija novinara Kosova poziva Evropsku uniju da reaguje na ovakvo…

Read More

PRETNJE SMRĆU NOVINARU VEHBI KAJTAZIJU, PRIŠTINA, 16.12.2021

Novinar onlajn portala Paparaci.com, Vehbi Kajtazi, obavestio je Asocijaciju novinara Kosova - ANK o velikom broju pretnji, preko 100, koje je dobio nakon izjava na RTV Dukagjini o Kumanovskoj grupi. „Od tog dana sam dobio na stotine pretnji smrću od različitih ljudi. Ove pretnje su podstaknute i reakcijama grupe osuđenika koji slobodno pišu i povezuju se sa televizijama. Danas sam zvanično prijavio slučaj u policiji protiv više od 100 ljudi čije su pretnje veoma ozbiljne.

Read More

PRETNJE GLAVNOM UREDNIKU LISTA BOTA SOT, IDRIZU MORINI, PRIŠTINA, 22.11.2021

Glavni i odgovorni urednik lista Bota sot, Idriz Morina, primio je telefonski poziv sa pretećim porukama protiv njega i njegove porodice zbog njegovog pisanja. Morina je slučaj prijavio policiji, a pokrenut je postupak sa ocenom "pretnje", po istražnom postupku. Asocijacija novinara Kosova osuđuje ovaj slučaj i traži od Kosovske policije da ga tretira kao prioritet.

Read More

OMETANJE EKIPA KLAN KOSOVA I RTV DUKAGJINI U OBAVLJANJU ZADATAKA, PRIŠTINA, 18.11.2021

Kosovska policija je sprečila i kaznila ekipu Klan Kosova i RTV Dukagjini, koji su izašli na lice mesta da izveštavaju o oružanoj pljački na putu Priština-Gnjilane. Novinar Flamur Gajtani, snimatelj Arben Kajtazi, vozač Gazmend Salihu iz Klan Kosova i novinar Mehmet Krasniqi i snimatelj Visar Kryeziu iz RTV Dukagjini su ometani, a zatim i novčano kažnjeni kada su pokušali da prođu alternativnim putem da stignu na lice mesta. Inače, drugim građanima je dozvoljeno korišćenje…

Read More

Sulm ndaj ekipit të Radio Evropa e Lirë, Mitrovicë e Veriut, 13.10.2021

Një ekip i Radio Evropa e Lirë, ka qenë në mesin e shumë gazetarëve që janë sulmuar sot nga protestuesit lokalë në veri të Kosovës. AGK-ja e ka pranuar me shqetësim lajmin se ekipi i këtij medium ndërkombëtar është rrethuar nga 50 persona, të cilët kanë kërkuar që të mos xhirohen. Në tentim për ta marrë kamerën, e kanë dëmtuar atë dhe makinën taxi, me të cilën ishte duke udhëtuar ekipi. Fatmirësisht, ekipi ka arritur të largohet nga turma pa u lënduar.

Read More

Gjuhë linçuese ndaj gazetarëve, Prishtinë, 09.11.2021

Zyrtari i Lëvizjes Vetëvendosjes njëherëah ish-kandidatit i kësaj partie për deputet, Hysamedin Feraj, ndaj një grupi të gazetarëve. Në një postim në Facebook, Feraj i ka akuzuar disa gazetarë kosovarë se “punojnë falas për Serbinë”. “Nuk është e drejtë që Grenelli të paguhet dhe grenellistët, jo (?) Apo Kosova i ka borxh Serbisë dhe këta ia shlyejnë duke punuar falas për të!”, ka shkruar Feraj. Gjuha e tillë, e sidomos kur vjen nga zyrtari i një partie në pushtet, vë në…

Read More

Sulm ndaj gazetares Albulena Rexha, Mitrovicë e Veriut, 13.10.2021

Gazetarja e Kanal10, Albulena Rexha përderisa ishte duke raportuar live nga Mitrovica e Veriut është sulmuar nga serbët lokal me një mjet shpërthyes. Asociacioni i Gazetarëve të Kosovës është i alarmuar me faktin që gazetarët kosovarë që po raportojnë nga veriu vazhdojnë të jenë të rrezikuar. Kolegët tanë po sulmohen vazhdimisht nga protestuesit lokalë, që po gjuajnë mjete të ndryshme në drejtim të tyre. Ftojmë edhe njëherë autoritetet relevante të sigurisë që të mundësojnë…

Read More

Kërcënim ndaj gazetarëve të Gazetës Sinjali, Prishtinë, 11.10.2021

Gazetarët e Gazetës Sinjali kanë pranuar mesazhe kërcënuese dhe ofenduese nga familjarët e personave që u arrestuan gjatë ditës së djeshme nën dyshimin se kanë përgatitur vepra terroriste. Për AGK-në, është tejet shqetësuese dhe tërësisht e papranueshme që gazetarët vazhdojnë të jenë cak i kërcënimeve të tilla. Andaj, ftojmë organet kompetente që sa më parë të marrin në mbrojtje gazetarët dhe këtë medium për të parandaluar ndonjë incident eventual. Vlerësojmë se qasja e…

Read More

Sulmohen gazetarët shqiptarë e serbë në veri të Mitrovicës, Mitrovicë, 13.10.2021

Janë sulmuar disa gazetarë të mediave të ndryshme shqiptare në “Lagjen e Boshnjakëve” në Mitrovicën e Veriut dhe një tjetër incident ka ndodhur rrugës për në Leposaviq ku protestuesit kanë ndjekur nga pas veturat me gazetarë. Ndërkohë, sulme dhe presione ka pasur edhe ndaj gazetarëve të portalit lokal “Kossev”, nga protestuesit. Si pasojë, redaksia i ka tërhequr ekipet e saj nga terreni.

Read More

Gjuhë linçuese ndaj gazetarit, Uran Haxha, Prishtinë, 20.09.2021

Dega e Lidhjes Demokratike të Kosovës në Suharekë ka përdorur gjuhë linçuese në drejtim të gazetarit, Uran Haxha. Dega e LDK-së në Suharekë mbrëmë përmes një postimi në rrjetin social Facebook, e ka linçuar gazetarin Haxha si "këshilltar i nëntokës së Bali Muharremajt", kundërkandidatit të kësaj partie politike, dhe se sipas tyre me paraqitjen e Haxhës është devalvuar debati. Për AGK-në është tejet shqetësuese se si një parti politike kategorizon gazetarët në mënyrë të tillë…

Read More

Qasje selektive ndaj gazetarëve kosovarë, Tiranë, 14.09.2021

Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama, ka përdodur qasje selektive në raport me gazetarët nga Kosova, që ishin pjesë e konferencës me kancelaren gjermane Angela Merkel. Në këtë konferencë, pjesë e rëndësishme e diskutimit ishte edhe Kosova dhe sipas kolegëve tanë, Rama është përkujdesur që të mos lejojë gazetarët kosovarë të bëjnë pyetje për zonjën Merkel. Për Asociacionin e Gazetarëve të Kosovës, një ndarje e tillë, për nga prejardhja, e gazetarëve në një takim ndërkombëtar…

Read More

Gjuhë linçuese ndaj medieve, Prishtinë, 11.09.2021

Këshilltari i Presidentes së Kosovës, Blerim Vela, ka përdorur gjuhë linçuese ndaj medieve. Këshilltari i Presidentes Vjosa Osmani, Blerim Vela disa herë ka përdorur gjuhë dengiruese duke i etiketuar mediat si “të ish-regjimit Pronto”. AGK konsideron se kjo gjuhë është linçuese dhe që shërben për përhapjen e urrejtes dhe sulmeve ndaj gazetarëve dhe mediave në Kosovë. Duke ardhur nga zyra më e lartë e shtetit, këto veprime të zotit Vela ndikojnë në frikësimin e gazetarëve dhe…

Read More

Kërcënim ndaj "Albanian Post", Prishtinë, 08.09.2021

Deputeti i Lëvizjes Vetëvendosje, Haki Abazi, ka kërcënuar portalin "Albanian Post" dhe drejtorin e tij, Baton Haxhiu, për shkak të raportimit të mëhershëm për dështimin e procesit për emërimin e ambasadorëve të rinj të Kosovës. Në një audio-incizim të publikuar nga "Albanian Post", Abazi kërcënon hapur Haxhiun dhe mediumin që ai drejton. Asociacioni i Gazetarëve të Kosovës është thellësisht i shqetësuar për kërcënimin e bërë nga Haki Abazi. Kërcënimi i hapur e me paramendim…

Read More

Gjuhë linçuese ndaj portalit Jepi Zë, Mitrovicë, 31.08.2021

Dega e partisë politike Lëvizja Vetëvendosje në Mitrovicë, ka linçuar gazetarë dhe media të caktuara, duke nisur nga portali lokal “Jepi Zë”. Akuzat e partisë në pushtet se ky portal është në shërbim të një partie tjetër politike janë të papranueshme. Thirrja për bojkot ndaj portalit lokal dhe gjuha e përdorur ndaj disa gazetarëve është linçim që cenon seriozisht sigurinë e tyre. Asociacioni i Gazetarëve të Kosovës - AGK, fton këtë parti politike që…

Read More

Pengim në detyrë ndaj ekipit të Klan Kosova, 18.08.2021, Drenas

Emisioni veror i televizionit Klan Kosova, që po transmetohej direkt nga Drenasi është ndërprerë, të mërkurën mbrëma. Deri tek ndërprerja ka ardhur pasi që në drejtim të moderatorëve të emisionit po hidheshin gjësende nga publiku, që përbëhej kryesisht nga fëmijë. AGK-ja është e shqetësuar me pengimin në detyrë të gazetarëve të këtij televizioni, dhe pret nga publiku i përgjithshëm që të respektojë punën e medias, sidomos kur ajo kryhet…

Read More

TENTIM-HYRJEN ME DHUNË NË ZYRAT E “BOTAPRESS”, PRISHTINË, 30.07.2021

Të premten një person i panjohur ka tentuar të futet me dhunë në zyrat e portalit online “Botapress”. E gjithë ngjarja është inçizuar nga kamerat e sigurisë së portalit, ku nga pamjet e publikuara shihet si personi i afrohet derës së redaksisë, provon ta hapë, por ndalon pasi sheh kamerën. AGK shpreh shqetësim për këtë akt ndaj kësaj medie, dhe fton Policinë e Kosovës që ta hetojë me prioritet rastin, në mënyrë që gazetarët të kenë ambient të sigurt të punës. Gjithashtu…

Read More

Thirrje për intervistim në cilësinë e të dyshuarit, Mentor Gjergjaj, Prishtinë,17.05.2021

Më 14 maj, gazetari Mentor Gjergjaj është ftuar për intervistim në cilësinë e të dyshuarit nga Prokuroria Themelore e Gjakovës për një rast që lidhet me një artikull të botuar nga gazetari më 3 maj 2018, në Gazetën Express. Gjergjaj përmes një postimi në rrjetin social Facebook, ka bërë të ditur se është ftuar në cilësinë e të dyshuarit nga një hetues i Policisë së Gjakovës për “inçizim pa autorizim”, ndonëse siç deklaron vetë gazetari audio-inçizimi…

Read More

Ofendim dhe kërcënim në drejtim të gazetarëve të Gazetës Express, Prishtinë, 17.05.2021

Zyrtarja e Drejtorisë së Arsimit në Komunën e Prishtinës, Anita Xhabiri ka ofenduar një gazetare të Gazetës Express pasi ajo ka kërkuar qëndrim të Drejtorisë së Arsimit, pas raportimeve se një nxënëse e klasës së parë është abuzuar seksualisht nga disa nxënës të tjerë. Pas publikimit të lajmit për ofendimin e bërë, raportohet se redaksia e Gazetës Express të shtunën ka pranuar një telefonatë kërcënuese nga bashkëshorti i Xhabirit. Ai ka kërkuar që të largohet lajmi për…

Read More

Gjuhë nënçmuese në drejtim të gazetares, Albijona Hoxhaj, Prishtinë, 18.07.2021

Zëdhënësi i Kompanisë Kosovare për Distribuim të Energjisë Elektrike (KEDS), Viktor Buzhala, ka përdorur gjuhë nënçmuese në drejtim të gazetares së Institutit të Kosovës për Drejtësi, Albijona Hoxhaj dhe kolegëve të saj. Pas raportimit të “Betimit për Drejtësi” për qasjen e Viktor Buzhales në drejtim të gazetares, Albijona Hoxhaj, Buzhala ka vazhduar të përdorë gjuhë akuzuese e ofenduese ndaj gazetarëve edhe përmes një komenti në Facebook. “Thuani që unë paskam fyer dhe…

Read More

Pengim në detyrë, Parim Olluri, Prishtinë, 17.04.2021

Drejtor i Gazetës Insajderi, Parim Olluri, mëngjesin e sotëm është intervistuar nga Policia e Kosovës, pas disa publikimeve që mediumi i publikoi mbrëmë rreth sigurimit të vaksinave kundër COVID 19. Për AGK-në është tërësisht i papranueshëm intervistimi i Parim Ollurit, me qëllim të zbulimit të burimit të tyre, pasi që kjo në thelb është shkelje flagrante e Ligjit për Mbrojtjen e Burimeve të Gazetarëve dhe të drejtës së lirisë së medieve. AGK-ja u bën thirrje organeve…

Read More

Gjuhë seksiste në drejtim të gazetares, Qendresa Krelani, Prishtinë, 12.04.2021

Trajnerit i futbollit, Tahir Batatina, ka përdorur gjuhë seksite dhe ofenduese në drejtim të gazetares së sportit në RTK, Qëndresa Krelani. Batatina gjatë një emisioni televiziv i është drejtuar gazetares me fjalët: "Ti në gazetari mundesh me palu gazeta, ose me pastru diçka, por me analizu futbollin në këtë mënyrë jo.... niveli yt nuk është i një gazetareje, duke filluar prej dukjes..." Gjuha seksiste, ofenduese dhe krejtësisht joadekuate e përdorur nga…

Read More

Frikësim – kërcënim verbal, Mefail Bajqinovci, 02.07.2014

Më 2 korrik 2014, Mefail Bajqinovci, gazetar në televizionin privat KTV ka raportuar në polici që ka pranuar një kërcënim përmes telefonit nga një person anonim. Bajqinovci mban një program televiziv që kryesisht merret me çështjet e korrupsionit dhe krimit të organizuar. Ai theksoi se ka pranuar kërcënimin pas emisionit të tij ku u diskutua për vrasjet e profilit të lartë të vrasjeve në Kosovë. Hetimi policor ka zbuluar se thirrja telefonike ka ardhur nga burgu i Dubravës.

Read More